60 lat temu urodził się Tomasz Beksiński

  • 26.11.2018, 14:39 (aktualizacja 26.11.2018, 15:19)
60 lat temu urodził się Tomasz Beksiński

Był postacią nietuzinkową, świetnym dziennikarzem muzycznym, prezenterem radiowym i tłumaczem. Tomasz Beksiński, gdyby żył, kończyłby 26 listopada 60 lat.

Tomasz urodził się w 1958 roku w Sanoku. Był synem wielkiego artysty, malarza i grafika Zdzisława Beksińskiego. Pochodził z niezwykłej, zasłużonej dla ziemi sanockiej (i nie tylko rodziny). Protoplasta rodu - Mateusz Beksiński - był powstańcem listopadowym, współzałożycielem zakładu kotlarskiego, który dał początek dzisiejszemu "Autosanowi". Kolejni mężczyźni z tej rodziny byli zaliczani do miejscowej elity.

Tomasz Beksiński kończył I Liceum Ogólnokształcące w Sanoku, studiował na anglistyce na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Od dzieciństwa interesował się muzyką. W Sanoku i Rzeszowie prowadził imprezy muzyczne. W 1982 roku zaczął przygodę z Polskim Radiem, prowadząc przez wiele lat autorskie audycje w różnych programach państwowej rozgłośni. Pisał m.in. do czasopism "Tylko Rock", "Machina" i "Magazyn Muzyczny". W latach 80. XX wieku zajął się również tłumaczeniem filmów oraz piosenek. W listopadzie 1988 roku przeżył katastrofę samolotu pasażerskiego lecącego z Warszawy do Rzeszowa, który rozbił się w Białobrzegach pod Łańcutem (zginęła jedna osoba).

Tomasz popełnił samobójstwo 24 grudnia 1999 roku przedawkowując leki. Jego prochy  spoczęły na cmentarzu centralnym w Sanoku. Losy rodziny Beksińskich, Tomka i jego ojca, zamordowanego w 2005 roku,zostały opisane w głośnych książkach "Beksińscy. Portret podwójny" Magdaleny Grzebałkowskiej i "Tomek Beksiński. Portret prawdziwy" Wiesława Weissa, stały się też kanwą filmu "Ostatnia rodzina".

sj

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe