100 urodziny prof. Aleksandra Krawczuka

  • 06.06.2022, 10:19 (aktualizacja 07.06.2022, 06:29)
100 urodziny prof. Aleksandra Krawczuka Profesor Aleksander Krawczuk w 2015 roku. Fot. youtube.

7 czerwca 1922 roku urodził profesor Aleksander Krawczuk, jeden z najbardziej znanych polskich historyków, wybitny znawca starożytności, autor popularnych książek, były minister kultury.

W czasie okupacji niemieckiej był żołnierzem Armii Krajowej. W 1949 ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i z tą uczelnią związał się naukowo na kolejne kilkadziesiąt lat. W swej karierze pracował także w  Wyższej Szkole Pedagogicznej w Krakowie (dzisiaj Uniwersytet Pedagogiczny), wykładał też w rzeszowskiej WSP. . W 1985 uzyskał tytuł naukowy profesora. W latach 1986–1989 pełnił funkcję ministra kultury i sztuki w rządach Zbigniewa Messnera i Mieczysława Rakowskiego. Od 1991 do 1997 sprawował mandat posła na Sejm I i II kadencji z ramienia Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

Profesor Aleksander Krawczuk w latach 90. wspierał działania na rzecz powołania Uniwersytetu Rzeszowskiego. 12 października 1995, na 6 lat przed oficjalnym utworzeniem uczelni, mówił w Sejmie m.in.:

- Czy wszyscy sobie uświadamiają, że na obszarze od Krakowa po granicę państwa, po Przemyśl, nie ma żadnego uniwersytetu, a od Krakowa po San mamy około 250 km. Jest w Rzeszowie całkiem dobra Wyższa Szkoła Pedagogiczna mająca bardzo dobre fundamenty materialne i w gruncie rzeczy nie chodziłoby nawet o powoływanie tam nowej uczelni, tylko o jej przekształcenie - tam już działa na przykład filia Wydziału Prawa UMCS - o połączenie istniejących już i działających materialnie jednostek w jeden uniwersytet małopolski. Jestem głęboko przekonany, że tę ideę wsparłyby wszelkimi możliwymi sposobami województwa i samorządy, zarówno rzeszowskie, jak i przemyskie, krośnieńskie, tarnobrzeskie i zamojskie. Nie znam kraju w Europie, w którym byłaby taka pustka uczelniana, bo Wyższa Szkoła Pedagogiczna działa tam świetnie, ale jednak ranga uniwersytetu, sama nazwa ˝uniwersytet˝ znaczy dużo więcej.

Profesor Krawczuk jest autorem około stu publikacji książkowych, tłumaczonych na wiele języków obcych. Wielką popularność zdobyły chociażby takie dzieła jak "Poczet cesarzy rzymskich", "Poczet cesarzy bizantyjskich", "Pan i jego filozof" czy "Cesarz August".  Duże uznanie zdobył cykl telewizyjnych filmów dokumentalnych "Antyczny świat profesora Krawczuka".

sj

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

andy
andy 07.06.2020, 20:07
Rewelacyjny profesor!

Pozostałe