14 czerwca – 80 rocznica I transportu do Auschwitz. Zapowiedź uroczystości w Rzeszowie i Jarosławiu.

  • 13.06.2020, 15:35 (aktualizacja 13.06.2020, 15:39)
14 czerwca – 80 rocznica I transportu do Auschwitz. Zapowiedź uroczystości…

W Rzeszowie i Jarosławiu odbędą się 14 czerwca uroczystości upamiętniające wieźniów, którzy w 1940 roku trafili w pierwszym transporcie do nowopowstałego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W obydwu miejscowościach jeszcze w maju 1940 roku Niemcy dokonali łapanek wśród młodzieży podejrzanej o działalność w konspiracji, duża część aresztowanych trafiła do obozu w pierwszym transporcie.

W Rzeszowie hołd więźniom Auschwitz oddamy o godzinie 11.00 na placu Cichociemnych, gdzie znajduje się pomnik Józefa Szajny oraz tabliczki z nazwiskami i numerami rzeszowiaków, którzy trafili do obozu. Uroczystość organizowana jest z inicjatywy miejscowych miłośników historii i regionalistów, zaś patronem jest „Podkarpacka Historia”.

O tej samej godzinie rozpoczną się uroczystości w Jarosławiu organizowane przez Instytut Pamięci Narodowej i Jarosławskie Stowarzyszenie „Ocalić przeszłość dla przyszłości” przy współpracy ze starostwem i Powiatowym Urzędem Pracy. Patronat objęła tu wojewoda podkarpacka Ewa Leniart.  Hołd ofiarom Auschwitz zostanie oddany w Jarosławiu najpierw przed dworcem PKP, później pod budynkiem Powiatowego Urzędu Pracy (ul. Słowackiego 2).

s

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe