97 lat temu urodził się Henryk Jaskuła

  • 21.10.2020, 21:52 (aktualizacja 22.10.2020, 07:22)
loadingŁaduję odtwarzacz...
Był pierwszym Polakiem i trzecim żeglarzem w historii, który samotnie, bez zawijania do portów okrążył Ziemię. Dokonał tego na jachcie "Dar Przemyśla".
   Henryk Jaskuła urodził się 22 października 1923 roku w Radziszowie w Małopolsce. Dzieciństwo i młodość spędził w Argentynie, gdzie wyemigrował za chlebem jego ojciec, później ściągając do siebie rodzinę. Po II wojnie światowej zdecydował się na powrót do Polski i kontynuowanie w Krakowie rozpoczętych za granicą studiów. Jeszcze w  trakcie studiów, w roku 1948, ożenił się z przemyślanką Zofią Kiełtyką.  Po kilka latach przeniósł się z rodziną do Przemyśla, pracując tu w Biurze Projektów Budownictwa Wiejskiego. 
    W 1963 roku Jaskuła zdobył stopień sternika jachtowego, zaś 8 lat później kapitana żeglugi wielkiej. Po kilku latach przygotowaniach, w czerwcu 1979 roku, na jachcie "Dar Przemyśla" ruszył w samotny rejs dookoła świata. Rejs trwał 344 dni, a trasa prowadziła z Gdyni, wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii i Nowej Zelandii, wokół Przylądka Horn z powrotem do Gdyni, gdzie dotarł 20 maja 1980 roku. Wyczyn przyniósł wielką sławę i międzynarodowe uznanie. Zakończenie rejsu dokumentuje dołączony film.
     Henryk Jaskuła do śmierci mieszkał w Przemyślu. Zmarł 15 maja 2020 roku
 
    s.
_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe