Odkryto szczątki "podkarpackiego Otto Schimka"?

  • 27.08.2019, 11:42
Odkryto szczątki "podkarpackiego Otto Schimka"?

    W czasie prac ekshumacyjnych w podłańcuckiej Kosinie odnaleziono prawdopodobnie szczątki żołnierza Wehrmachtu, zabitego w lipcu 1944 roku za próbę uratowania kilkunastu Polakó przed rozstrzelaniem. 

    W komunikacie Instytutu Pamięci Narodowej czytamy:

     - W dniu 26 sierpnia 2019 r. Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Rzeszowie prowadziło prace ekshumacyjne w Kosinie. W ich wyniku prawdopodobnie odnaleziono szczątki Michała Szydłowskiego, żołnierza Wehrmachtu z okresu II wojny światowej pochodzącego ze Śląska, który zginął w 1944 r. Prace poszukiwawcze poprzedzone były szeroką kwerendą archiwalną. Ponad to informacje na temat Michała Szydłowskiego pochodzą z relacji naocznych świadków. Według nich w lipcu 1944 r. żołnierz Wehrmachtu, Michał Szydłowski stacjonował ze swoją jednostką w Kosinie. Stanął on w obronie ok. 13 Polaków, którzy mieli zostać rozstrzelani. Prawdopodobnie przez związany z tym spór z innym żołnierzem (dowódcą?) został zastrzelony. Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie planuje zorganizować godny pochówek Michała Szydłowskiego na miejscowym cmentarzu w Kosinie.

    Nieznana szerzej do tej pory historia Michała Szydłowskiego przypomina nieco znacznie głośniejszą sprawę,  Otto Schimek. Ten Austriak służący w Wehrmachcie, rozstrzelany został za odmowę wykonania wyroku śmierci na polskich cywilach. Jego gób znajduje się na cmentarzu w Machowej koło Tarnowa.

    źródło: IPN Rzeszów.

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

chłodnym okiem
chłodnym okiem 25.10.2019, 15:40
Jest zapotrzebowanie na tego typu bohaterów. Potem okaże się, że jest tak samo jak z Otto Schimkiem. Grób jego jest na cmentarzu w Machowej, a dowody wskazują, że na miejscu śmierci w Lipinach k.Pilzna. Nie dokonał żadnych czynów, bo nie mógł, zdezerterował, zatrzymany przez żandarmów w okolicach dworca w Tarnowie . chciał wrócić do Austrii/ z bochenkiem chleba pod pachą. I tyle.
Rozstrzelany w Lipinach,w oddziale z którego zdezerterował, są dokumenty Teraz powtórka..
indeks
indeks 27.08.2019, 13:54
Otto Schimek był dezerterem, został zatrzymany na ulicy w Tarnowie i rozstrzelany w oddziale z którego zdezerterował prawdopodobnie w Lipinach. Podobnie będzie z tym przypadkiem. Jest zapotrzebowanie, to jest na rękę i Polsce i Niemcom - i dobrze, ale prawda historyczna.Przypadek Otto Schimka był już sprawdzany w latach 80-tych.Jest możliwym, że nie spoczywa w grobie w Machowej.
gosc
gosc 10.10.2019, 15:03
Ty pewnie bys strzelal do Polakow wiec milcz.
Rico
Rico 15.09.2019, 23:05
Tu masz zeznania naocznych świadków.

Pozostałe