„Sklep Schaittra” oraz „Hugo z Jasła” - nowe filmy o historii Podkarpacia.

  • 31.05.2019, 12:57 (aktualizacja 31.05.2019, 13:16)
„Sklep Schaittra” oraz „Hugo z Jasła” - nowe filmy o historii Podkarpacia. Stop-klatka z filmu „Sklep Schaittra”

Dzięki finansowemu wsparciu m.in. Podkarpackiej Komisji Filmowej powstały kolejne produkcje filmowe pokazujące przeszłość regionu Polski południowo-wschodniej. Premiera filmów „Sklep Schaittra” oraz „Hugo z Jasła” odbędzie się 7 czerwca br. (piątek) o godzinie 17:30 w Wojewódzkim Domu Kultury (ul. S. Okrzei 7). Wstęp na projekcję jest bezpłatny. Wejściówki dla wszystkich zainteresowanych będą czekały na odbiór na portierni Wojewódzkiego Domu Kultury od poniedziałku 03.06.2019 r.

„Sklep Schaittra” oraz „Hugo z Jasła” dwa filmy dzięki, którym nazwiska znane z tablic pamiątkowych, nazw placów i ulic mogą zmaterializować się w naszej wyobraźni, stać się bliższe i bardziej realne. Choć wiedza o nich dostępna jest w literaturze i archiwach to medium filmowe pozwala biografiom bohaterów ożyć na nowo, stwarza świat wizualny, w którym mogą zamieszkać, znajduje także dla nich współczesny kontekst.

Filmy powstały w ramach Podkarpackiej Kroniki Filmowej, programu mającego na celu utrwalenie w postaci filmów dokumentalnych wydarzeń, miejsc i ludzi związanych z Podkarpaciem. Program służy dokumentowaniu historii, teraźniejszości i dziedzictwa kulturowego regionu. Dotychczas miały miejsce trzy jego edycje, a łączna pula wsparcia wyniosła 240 tys. zł. W 2018 roku ze środków Podkarpackiej Kroniki Filmowej wsparcie finansowe otrzymało 6 produkcji.

„Sklep Schaittra”

Długość: 13 min

Rok produkcji: 2018

Reżyseria: Bartosz Babelski

Rysunki i animacje: Jacek Gut

Produkcja: BabelskiFilm

 

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=teGbHy-beiI

 

Film przybliżający wyjątkową postać Ignacego Schaittra (1805-1885), przedstawiciela kupieckiej „dynastii” Schaittrów, który początkowo z ojcem Tomaszem (od 1827 roku), a pod koniec życia z synem Ludwikiem i bratem Ferdynandem, prowadził prężną działalność kupiecką w Rzeszowie. Ignacy zapisał się w historii miasta nie tylko dzięki handlowi, był zapalonym naturalistą – w dzisiejszym znaczeniu przyrodnika, działaczem społecznym, filantropem, lobbystą w sprawach miasta. Długo by wymieniać jego zasługi docenione już za życia nadaniem w 1875 roku tytułu Honorowego Obywatela Miasta Rzeszowa.

Oglądając „Sklep Schaittra” przeniesiemy się na jeden dzień do galicyjskiego Rzeszowa połowy XIX wieku. Do wnętrz sklepów, magazynów, palarni kawy, pokoików czeladników. Poznamy sprawy jakie mogły przed prawie dwustu laty zajmować mieszkańców miasta. Film ma formę prostej animacji, której autorzy z precyzją i w detalach, postarali się oddać atmosferę tamtego czasu.

 

„Hugo z Jasła”

Długość: 35 min

Rok produkcji: 2018

Reżyseria: Paulina Ibek

Producent: BM Production s.c.

 

Zwiastun filmu: https://youtu.be/YtCakQaTmO8

 

Hugo Steinhaus – światowej sławy matematyk, profesor, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej, współzałożyciel i redaktor czasopisma "Studia Mathematica". Urodził się na Podkarpaciu w Jaśle i tutaj spędził swoje dzieciństwo i młodość. Jego biografia związana jest m.in. ze Lwowem, Krakowem, Wrocławiem gdzie dożył ostatnich swoich dni, jednak to w Jaśle miał nadzieję spędzić starość:

 "...W połowie grudnia 1944 roku doszły do nas wiadomości o zrównaniu z ziemią Jasła. Moja rodzina straciła cały majątek, a moje marzenia spędzenia starości w naszym domu rodzinnym zostały unicestwione. Straciliśmy nasze oparcie i we Lwowie i w Jaśle...".

W filmie „Hugo z Jasła” poznajemy Hugona Steinhausa dzięki opowieściom członków rodziny, oraz pasjonatów, także młodych ludzi, dla których jest on ważną postacią. Odwiedzamy miejsca z nim związane, poznajemy anegdoty. Śladami biografii i spuścizny uczonego prowadzą nas członkowie Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Ziemi Jasielskiej, przedstawiciele, absolwenci i uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle, laureaci konkursu matematycznego jego imienia.

W realizacji filmu wsparcia udzieliło Miasto Jasło oraz firma PPHU „Gamart” S.A.

Źródło: Podkarpacka Komisja Filmowa

 

 

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe