Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 19 marca 2024 04:47
Reklama

II wojna światowa

Rodzina Bytnarów. Trudny egzamin z patriotyzmu.
Rodzina Bytnarów. Trudny egzamin z patriotyzmu.
12.03.2024 06:54    3
Ofiary akcji T4. Zbrodnia na mieszkańcach iwonickiego domu opieki.
Ofiary akcji T4. Zbrodnia na mieszkańcach iwonickiego domu opieki.

25 lutego 1943 roku Niemcy wywieźli z domu opieki w Iwoniczu 23 pensjonariuszy, których zamordowano w lesie w Warzycach. Była to część akcji T4 polegającej na eksterminacji osób niepełnosprawnych.

25.02.2024 13:35
Ksiądz Władysław Miegoń - kapelan, marynarz, obrońca Gdyni, męczennik
Ksiądz Władysław Miegoń - kapelan, marynarz, obrońca Gdyni, męczennik

Gdy zajmujący Kępę Oksywską we wrześniu 1939 Niemcy zgodzili się na uroczysty pochówek jej bohaterskiego obrońcy płk. Stanisława Dąbka, pogrzeb poprowadził ksiądz komandor podporucznik Władysław Miegoń, kapelan marynarzy, po latach wyniesiony na ołtarze.

10.02.2024 08:37
Jak bułgarscy antyfaszyści planowali odbić z rąk Niemców Wincentego Witosa
Jak bułgarscy antyfaszyści planowali odbić z rąk Niemców Wincentego Witosa

Na przełomie 1939 i 1940 roku w więzieniu na rzeszowskim zamku Niemcy przetrzymywali trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej Wincentego Witosa. Prawdopodobnie namawiany był on do utworzenia kolaboracyjnego rządu. W środowiskach konspiracyjnych powstał plan odbicia i wywiezienia za granicę ludowego polityka. Odwołana w ostatniej chwili akcja miała się odbyć przy wsparciu bułgarskich dyplomatów, zaangażowanych w antyfaszystowski ruch oporu.

02.02.2024 03:28    2
Wigilie przed egzekucją - Kozielsk i Auschwitz
Wigilie przed egzekucją - Kozielsk i Auschwitz

- Którego dzisiaj? Styczeń. Ale którego? Cisza. Nikt nie wiedział. W każdym razie już jest po Bożym Narodzeniu. Kiedy ono było? Gdzie je spędziliśmy? Szliśmy kilka dni do Chołmogorki i tam musieliśmy je spędzić. Bóg się rodził, gdy “wysoki” wypuścił z ręki kość, którą obgryzał i obsunął się na ziemię, gdy siedzący przy piecu starzec nie miał siły zjeść ostatniej kromki chleba, gdy anonimowi kołchoźnicy konali na deskach pod Murmańskiem. Bóg zapomniał o tych ludziach w tysiącach wagonów, na setkach stacji, w noc Swojego narodzenia. Ale Chrystus rodził się daleko, daleko na południu. Tu urodzić się nie chciał, a gdyby nawet się tu urodził, zginąłby, jak te dzieci, które pomarły w czasie podróży… Trzej królowie siedzieliby na Łubiance.

25.12.2023 01:43    1
Wilhelm Brasse. Człowiek, który fotografował piekło Auschwitz.
Wilhelm Brasse. Człowiek, który fotografował piekło Auschwitz.

Wilhelm Brasse z obecnym Podkarpaciem miał styczność w zasadzie przez moment. Wiosną 1940 roku, gdy podczas próby przekroczenia granicy węgierskiej został schwytany w okolicach Komańczy. Ten moment wywarł największy wpływ na jego życie. W KL Auschwitz, do którego trafił po aresztowaniu w Bieszczadach, został obozowym fotografem. Dzięki niemu zachowały się tysiące zdjęć ofiar Oświęcimia -  fotograficzna dokumentacja piekła.

03.12.2023 00:25    2
5 listopada 1943 roku  wystartowała z Blizny pierwsza rakieta V-2.
5 listopada 1943 roku wystartowała z Blizny pierwsza rakieta V-2.

Decyzja o lokalizacji poligonu V-2 zapadła w sierpniu 1943 roku, po zbombardowaniu przez aliantów głównego ośrodka rakietowego w Peenemünde na wyspie Uznam. Niemcy przenieśli ośrodek do Blizny, bo było to bezpieczniejsze miejsce. Mała wioska położona w środku głębokiego lasu zaczęła nagle tętnić życiem. Wyrzutnie powstawały niedaleko obozu pracy przymusowej w Pustkowie, co zapewniało darmową siłę roboczą do budowy urządzeń.

06.11.2023 16:51
Ostatni rejs ORP "Orkan"
Ostatni rejs ORP "Orkan"

Ostatni rejs niszczyciela ORP „Orkan” prowadził z alianckiej bazy marynarki wojennej w Hvalfjörður w Islandii do Wielkiej Brytanii. Konwój, który polscy marynarze ochraniali został zaatakowany przez „stado” niemieckich U-Bootów. Jedna z torped akustycznych trafiła w „Orkana”. Zginęło 178 Polaków i ok. 20 Brytyjczyków. Byłą to największa, jednorazowa pod względem ilości ofiar, strata polskiej marynarki wojennej w okresie II wojny światowej. Wśród poległych był pochodzący z Nosówki pod Rzeszowem mat (kapral) Edward Bosek.

06.11.2023 01:44    1
Szlakiem podkarpackich nekropolii: cmentarz wojenny w Dukli
Szlakiem podkarpackich nekropolii: cmentarz wojenny w Dukli

Zlokalizowany w północnej części Dukli cmentarz żołnierski składa się z dwóch zasadniczych części. W jednej spoczywają polegli w czasie I wojny światowej, w drugiej zabici w czasie walk w 1944 roku.

31.10.2023 17:35
Z kart historii Batalionów Chłopskich w powiecie jasielskim
Z kart historii Batalionów Chłopskich w powiecie jasielskim

W latach II wojny światowej na terenie powiatu jasielskiego przez cały czas okupacji niemieckiej działały różne formacje konspiracyjnego ruchu oporu. Najlepiej zorganizowane, najsilniejsze i najliczniejsze były struktury Związku Walki Zbrojnej-Armii Krajowej, ale oprócz nich funkcjonowały też inne grupy i oddziały partyzanckie: Batalionów Chłopskich, Narodowej Organizacji Wojskowej, PPS-Podkarpacie oraz Gwardii Ludowej.

29.10.2023 08:19
NAJNOWSZE WYDANIE "PODKARPACKIEJ HISTORII"
W SPRZEDAŻY
POLECAMY
Reklama