Historia Polski południowo-wschodniej w książkach Szymona Jakubowskiego

  • 30.04.2021, 07:25 (aktualizacja 30.04.2021, 11:18)
Historia Polski południowo-wschodniej w książkach Szymona Jakubowskiego

  Polecamy książki Szymona Jakubowskiego, redaktora naczelnego "Podkarpackiej Historii" ukazujące w sposób popularny i przystępny istotne fragmenty przeszłości Polski południowo-wschodniej. Na końcu tekstu jest informacja jak zamawiać.

 

   "W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia". Zbiór kilkudziesięciu tekstów dotyczących nietuzinkowych osób, ciekawych miejsc i istotnych wydarzeń związanych z grodem nad Wisłokiem w okresie galicyjskim. To właśnie w Rzeszowie urodził się pionier szczepień przeciwko ospie Wojciech Boduszyński, tu na początku swej kariery występowała Helena Modrzejewska, stąd pochodził wybitny reżyser Fred Zinnemann. Z książki można dowiedzieć się również o początkach prasy rzeszowskiej, niezwykłej rodzinie Januszów, której zawdzięczamy fotograficzną dokumentację miasta, konspiracyjnej działalności Ignacego Łukasiewicza, tematach z jakimi zmagali się pierwsi rzeszowscy maturzyści, wizycie cesarza Franciszka Józefa i wielu innych wydarzeniach. Książka wydana została we współpracy z Estradą Rzeszowską przy okazji Święta Paniagi 2021. Rzeszów 2021, 160 str., cena z wysyłką listem ekonomicznym 30 zł.

 

   

    "Byk, Maczuga i inni... Na tropie najgroźniejszych przestępców międzywojennej Małopolski i Podkarpacia". W okresie międzywojennym plagą terenów dzisiejszej Polski południowo-wschodniej był pospolity bandytyzm. Całe powiaty były terroryzowane przez bandy „Panicza”, Panka, Mitkowskiego, Płazę, Byka, braci Maczugów i wielu innych. Każdy z nich miał na sumieniu wiele rabunków i morderstw. Niektórzy, jak chociażby Nikifor Maruszeczko zdobyli „sławę” ogólnopolską. Państwo nie zawsze dawało sobie radę z nimi. To fascynująca opowieść o zbrodni, która nie zawsze spotykała się z należytą karę, o krwawych napadach i morderstwach, sensacyjnych ucieczkach. To także historia tych, którzy usiłowali walczyć z plagą przedwojennego bandytyzmu. Książka jest bogato ilustrowana, często unikalnymi fotografiami z tamtego okresu. Rzeszów 2021, 180 str., cena z wysyłką 36 zł.

 

 

   "Skrzydła nad Wisłokiem. Z dziejów rzeszowskiego lotnictwa i lotniska Rzeszów-Jasionka". Pierwsza pozycja książkowa szerzej przedstawiająca dzieje rzeszowskiego lotnictwa, w tym lotniska Rzeszów-Jasionka. Autor w popularny i przystępny sposób opisuje fakty, wydarzenia i ludzi, którzy w ciągu ponad dwustu lat realizowali marzenia o wznoszeniu się w przestworza. Opierając się na licznych materiałach źródłowych (prasie, archiwach, wspomnieniach), obficie raczy Czytelnika często sensacyjnymi lub mało znanymi ciekawostkami. "Skrzydła nad Wisłokiem" ukazują spory wycinek niezwykle ciekawej historii Polski południowo-wschodniej. To książka nie tylko dla miłośników lotnictwa, ale przede wszystkim dla osób spragnionych wiedzy o mijających czasach. Rzeszów 2019, 180 str., cena z wysyłką 35 zł. 

 

 

Jak zamawiać?

Wystarczy wpłacić odpowiednią kwotę (powyżej przy każdej notce o poszczególnych książkach podane są ceny) na konto wydawcy:

Tradycja sp. z o.o., 35-234 Rzeszów, ul. Trembeckiego 11A

PKO Bank Polski I oddział w Rzeszowie

nr. 05 1020 4391 0000 6402 0143 4588

 

W przelewie w miejsce na korespondencję należy podać jakie tytuły się zamawia i adres do wysłania jeżeli jest inny niż przypisany do konta bankowego zamawiającego. W razie wątpliwości prosimy o kontakt z wydawcą: [email protected], tel. 503 597 399.

  

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe