27 września

  • 27.09.2019, 00:03
27 września Ks. Piotr Skarga

1612 - Zmarł ks. Piotr Skarga, jezuita, teologii pisarz. W latach 90. XVI wieku przebywał w Jarosławiu, gdzie miał napisać m.in. „Kazania na niedziele i święta”.

1885 - Urodził się w Komborni koło Krosna Stanisław Pigoń, historyk literatury, edytor. 

1878 - W Mielcu urodził się Marian Dąbrowski, wydawca i dziennikarz. Stworzył m.in. największą gazetę okresu międzywojennego "Ilustrowany Kuryer Codzienny", a na jego bazie wielki koncern prasowy.

1899 - W Jaworowie (dzisiaj Ukraina) urodził się Stanisław Nowakowski, nauczyciel, społecznik, instruktor harcerski. Był pierwszym komendantem Chorągwi Harcerzy w Rzeszowie (1944-47). 

1904 urodził się Aleksander Rybicki, ps. „Korczak”, „Spytek”, „Jacek”, „Dziurdziewicz” muzealnik, kustosz Muzeum Ziemi Sanockiej, twórca i pierwszy dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.  Walczył w kampanii wrześniowej (był podwładnym mjr. Henryka Dobrzańskiego, późniejszego “Hubala”, działał w Armii Krajowej, był kurierem podziemnym i organizatorem przerzutów ludzi do Rumunii. Po wojnie więzień stalinowskich łagrów. Zmarł w Sanoku 14 października 1983 roku.

1944 - W Niemczech w oflagu VI B Dössel, zginął pochodzący z Sanoka major Stanisław Biega, weteran walk I wojny światowej, kawaler Orderu Virtuti Militari, Poniósł śmierć w wyniku omyłkowego nalotu alianckiego na obóz wraz z prawie 200 innymi jeńcami.

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe