21 grudnia

  • 21.12.2021, 00:03
21 grudnia Mapa Galicji z końca XIX wieku.

21.12.1867 - Cesarz Franciszek Józef nadał Galicji autonomię, co stało się początkiem odrodzenia narodowego na tych terenach.

21.12.1867 - W Jabłonicy Polskiej koło Haczowa urodził się Jan Stapiński, współtwórca polskiego ruchu ludowego, redaktor naczelny pisma „Przyjaciel Ludu”, poseł do parlamentu austriackiego i na Sejm II RP.

21.12.1890 - W Krośnie urodził się Jan Konstanty Dąbrowski, mediewista, prof. uniwersytetów w Krakowie i Wilnie.

21.12.1904 - Skandal we władzach miejskich Sanoka. Czołowy działacz tutejszych struktur „Sokoła” Adam Pytel publicznie stwierdził, powołując się na słowa delegata towarzystw gospodarczo-zarobkowych badającego księgi sanockiego Powiatowego Towarzystwa Zaliczkowego, że burmistrz Aital Witoszyński będą urzędnikiem tej instytucji miał dopuścić się kradzieży. Część radnych zażądała też powołania komisji mającej zbadać rzekome nadużycia w Komunalnej Kasie Oszczędności. Efektem afery była dymisja Witoszyńskiego w lutym następnego roku. Burmistrz złożył w sądzie przeciwko Pytlowi pozew o obrazę czci, który został jednak odrzucony.

21.12.1950 - Sąd Rejonowy w Warszawie skazał na karę śmierci urodzonego pod Przeworskiem Tadeusza Cieślę, podziemnego kuriera, powojennego łącznika między władzami emigracyjnymi a antykomunistyczną konspiracją. Wyrok wykonano.

21.12.2002 - Zmarł Kazimierz Dejmek, wybitny reżyser i dyrektor teatrów, minister kultury i poseł na Sejm, przez kilka lat związany z Rzeszowem.

21.12.2007 - W związku  z wejściem Polski i Słowacji do grupy Schengen likwidacji uległy przejścia graniczne między oboma państwami. Na Podkarpaciu zlikwidowano przejścia w Barwinku i Radoszycach.

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe