8.09.1914. Pierwszy pojedynek powietrzny.

  • 07.09.2020, 17:58 (aktualizacja 07.09.2020, 18:21)
8.09.1914. Pierwszy pojedynek powietrzny. Pojedynek samolotów na starej, rosyjskiej ilustracji.

8 września 1914 roku świetny rosyjski pilot i pionier akrobacji lotniczej sztabskapitan Piotr Niestierow staranował w okolicach Żółkwi swoim nieuzbrojonym jednopłatowcem Morane-Saulnier austro-węgierską maszynę Albatros B.I. ze stacjonującej w Hureczku 11. Kompanii Lotniczej (Flik 11). Obydwa samoloty spadły na ziemię, zginął Rosjanin oraz dwóch członków załogi austriackiej. Wydarzenie to uważane jest za pierwszy pojedynek w historii lotnictwa i pierwszy taran powietrzny.

Kilka dni wcześniej Rosjanie zajęli Lwów, w nieodległej zaś Żołkwi ulokował się 11 Oddział Lotniczy sztabskapitana Niestierowa. Dowódca był jednym z bardziej znanych rosyjskich pilotów. Miał na koncie takie sukcesy jak wykonanie 9 września 1913 - jako pierwszy na świecie - pętli samolotem Nieuport czy w maju następnego roku rekordowy przelot na trasie Kijów-Petersburg. 

8 września 1914 roku Niestierow miał za zadanie przepędzić pojawiający się od paru dni nad Żółkwią (gdzie kwaterował sztab rosyjskiej armii) austro-węgierski samolot rozpoznawczy. Wystartował na nieuzbrojonym jednopłatowcu Morane-Saulnier G. Jego przeciwnikiem była dwuosobowa załoga lecącego Albatrosa B.II, w skład której wchodzili obserwator baron por. Friedrich von Rosenthal oraz pilot kpr. Franz Malina z 11 Kompanii Lotniczej (Flik 11), stacjonującej w podprzemyskim Hureczku.

Niestierow zdecydował się na staranowanie wrogiej maszyny. Najprawdopodobniej zamiast uderzył ją podwoziem, uderzył śmigłem. Obydwa samoloty runęły na ziemię, wszyscy lotnicy ponieśli śmierć na miejscu, około 10 kilometrów od Żółkwi.

z

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe