Prof. Stanisław Kuś - były rektor Politechniki Rzeszowskiej, wybitny inżynier, budowniczy katowickiego "Spodka" i rzeszowskiego "Podpromia"

  • 07.07.2022, 00:22 (aktualizacja 07.07.2022, 10:50)
Prof. Stanisław Kuś - były rektor Politechniki Rzeszowskiej, wybitny inżynier,… Prof. Stanisław Kuś. Fot. PRz.

Stanisław Kuś - trzykrotny rektor Politechniki Rzeszowskiej, Honorowy Obywatel Miasta Rzeszowa, budowniczy wielu znanych obiektów użyteczności publicznej, m.in. katowickiego "Spodka" i rzeszowskiej hali "Podpromie". Urodził się 1 lutego 1925 roku w Rzeszowie. W okresie okupacji ukończył szkołę rzemieślniczą u Rudolfa Reitmajera w Rzeszowie. Naukę kontynuował na tajnych kompletach, pracując także w zakładach Flugmotorenwerk (WSK).

Żołnierz Armii Krajowej. Egzamin maturalny zdał w 1945 r. w Liceum Matematyczno-Fizycznym w Rzeszowie. Studia na Wydziale Inżynierii Politechniki Warszawskiej, które ukończył w 1951 r., uzyskując dyplom inżyniera budownictwa. Na tej samej uczelni w 1957 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych, a w 1969 roku habilitację. Od 1974 r. profesor nadzwyczajny nauk technicznych, a od 1990 – profesor zwyczajny.

Od 1976 r. związany z Politechniką Rzeszowską – trzykrotny rektor tej Uczelni. Pod Jego kierownictwem uczelnia ta stała się najmocniejszym ośrodkiem naukowym Rzeszowa, liczącą się zarówno w Polsce i Europie.

Jest autorem i współautorem wielu projektów licznych budowli użyteczności publicznej, m.in. zespołu obiektów sportowych ROSiR w Rzeszowie, hali „Oliwia” w Gdańsku, hal AWF w Warszawie, hal widowiskowych w Katowicach „Spodek” i w Rzeszowie „Podpromie”. Jego prace znane są także poza granicami kraju, m.in. w Syrii (stadion, kąpielisko i hala sportowa). Jednak za jedno z najbardziej spektakularnych osiągnięć inżynieryjnych jest wyprostowanie przechylonego wieżowca przy ul. Słowackiego w Rzeszowie. Ostatnią pracą jest opracowanie nowej koncepcji Stadionu Miejskiego/Stali.

Za wybitne osiągnięcia twórcze działalności inżynieryjnej, badawczej, dydaktycznej i organizacyjnej otrzymał kilkadziesiąt nagród, odznaczeń resortowych, regionalnych i państwowych.

Odznaczony został m.in. Krzyżem Kawalerskim i Oficerskim Odrodzenia Polski.

Prof. Kuś zmarł w wieku 95 lat 7 lipca 2020.

biogram za: erzeszow.pl

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

MS
MS 09.07.2020, 20:57
[*]

Pozostałe