Ignacy Machowski - gwiazdor drugiego planu

  • 04.07.2022, 13:06 (aktualizacja 05.07.2022, 07:51)
Ignacy Machowski - gwiazdor drugiego planu

W filmach grywał najczęściej role drugoplanowe i epizodyczne. Ale był tak charakterystycznym aktorem, że zapadał w pamięć i zdobywał ogromną sympatię widzów, mimo, że zdarzało mu się grać także postacie mało sympatyczne. 

Ignacy Machowski urodził się 5 lipca 1920 roku w Rzeszowie. Po zakończeniu okupacji niemieckiej, w 1944 roku, debiutował w Teatrze Ziemi Rzeszowskiej, uczył się w studium aktorskim pod okiem Józefa Kondrata i Stefanii Domańskiej. Wraz z karierę zaczynali m.in. Kazimierz Dejmek i Adam Hanuszkiewicz. Zdał eksternistyczny egzamin aktorski w Łodzi, przeniósł się do Jeleniej Góry. W późniejszych latach pracował m.in. w we Wrocławiu, Warszawie i Gdańsku. 

W swej karierze zagrał ponad sześćset ról teatralnych, przeszło pięćdziesiąt ról filmowych, ponad sto w Teatrze Telewizji i tysiące w spektaklach radiowych. Zagrał m.in. w takich filmach i serialach jak "Popiół i diament", "Eroica", "Cień", "Spotkanie ze szpiegiem", "Kazimierz Wielki", "07 zgłoś się", "Stawka większa niż życie", "Zmiennicy" i wielu, wielu innych. 

Zmarł 11 stycznia 2001, w wieku 81 lat, pochowany został na warszawskich Powązkach. Był trzykrotnie żonaty. Z trójki dzieci w jego ślady poszedł syn Krzysztof, absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie, aktor, ale również dziennikarz i fotografik.  

(s)

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe