Podkarpackie korzenie belgijskiej królowej

  • 21.07.2018, 09:04
Podkarpackie korzenie belgijskiej królowej

    Obecnie panująca Królowa Belgów Matylda (Matylda Maria Krystyna Gislena d’Udekem d’Acoz), związana jest rodzinnie z podprzemyskim Krasiczynem. W jej żyłach płynie krew arystokratycznego, osiadłego tu niegdyś, rodu Sapiehów.

    Królowa przyszła na świat 20 stycznia 1973 roku w Uccle pod Brukselą. Jej matką jest hrabina Anna Komorowska. Pradziadkiem Matyldy był Adam Zygmunt książę Sapieha-Kodeński z Krasiczyna (z tą posiadłością wiele nie mający wspólnego, ale używający tego określenia na podkreślenie linii rodowej), zaś prapradziadkiem Władysław Leon Sapieha - galicyjski ziemianin i polityk.

    Szczególnie interesująca jest postać księcia Władysława Leona Sapiehy. Ten urodzony w Krasiczynie 30 maja 1853 roku arystokrata był bratem słynnego biskupa krakowskiego Adam Sapiehy. Zrezygnował z kariery urzędniczej, by zająć się rodową posiadłością. Bardzo mocno angażował się w życie publiczne, przez szereg lat był m.in. posłem do galicyjskiego Sejmu Krajowego, udzielał się w Galicyjskim Towarzystwie Gospodarczym i Galicyjskim Towarzystwie Kredytowym Ziemskim. W 1910 roku przekazał krasiczyńskie archiwum na rzecz Ossolineum. Zmarł w kwietniu 1920 roku we Lwowie.

    Matylda z wykształcenia jest logopedą i doktorem psychologii. W 1996 roku na przyjęciu, z którego dochód przeznaczony był na pomoc dzieciom z Europy wschodniej, poznała następcę tronu, ówczesnego księcia Brabancji Filipa, powszechnie uważanego przez poddanych za lekkoducha i kobieciarza, był bohaterem kilku skandali. Ciekawostką jest fakt, że jedną z poprzednich jego „sympatii” była też księżniczka  z polskimi korzeniami – Anna Plater-Syberg.

    Matylda z miejsca zyskała powszechną sympatię. Pobrali się w 1999 roku, zaś w 2013 oficjalnie zostali parą królewską. Królowa bawiła kilkakroć w Polsce, przyznaje się do swych korzeni, niestety polskim włada bardzo kiepsko, zna ledwie kilka zwrotów. Biegle za to posługuje się pięcioma językami. Królewskie małżeństwo doczekało się czwórki potomstwa: Elżbiety, Gabrieli, Emmanuela i Eleonory.

(z)

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe