Uczniowie LO w Tyczynie laureatami ogólnopolskiego konkursu historycznego

  • 12.07.2022, 11:11
Uczniowie LO w Tyczynie laureatami ogólnopolskiego konkursu historycznego

Liceum Ogólnokształcące w Tyczynie zostało jednym z laureatów VI edycji ogólnopolskiego konkursu „Policjanci w służbie historii”. Szkołą jest jednostką podległą rzeszowskiemu powiatowi.

Organizatorem cyklicznego konkursu jest Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie oraz Komenda Główna Policji. Jego celem jest zainteresowanie uczniów historią Polski, ze szczególnym uwzględnieniem II wojny światowej i historii Policji II Rzeczypospolitej oraz jej wkładu w odzyskiwanie przez Polskę niepodległości i odbudowę Państwa Polskiego. W ramach zadań konkursowych uczniowie odkrywają miejsca pamięci związane z historią Policji, sylwetki policjantów, których postawa może być wzorem służby Polsce i Polakom oraz przekazują zdobytą wiedzę innym.

Uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Tyczynie na swojego bohatera wybrali starszego posterunkowego Stanisława Karkuta przedwojennego funkcjonariusza Policji Państwowej. Stanisław Karkut urodził się 8 września 1901 r. w Kolbuszowej, w okresie międzywojennym pełnił służbę na posterunkach w: Tarnowskiej Woli (powiat tarnobrzeski), Spiach koło Wilczej Woli i Majdanie Królewskim (powiat kolbuszowski). Podczas II wojny światowej służył przymusowo w tzw. policji granatowej na tamtym terenie, jednocześnie działał w Armii Krajowej. Po wyzwoleniu został aresztowany przez żołnierzy sowieckich i wywieziony do ZSRR za przynależność do AK. Do Polski powrócił 1947 r. Zmarł w kwietniu 1970 r.

Laureatami VI edycji konkursu było dwanaście szkół z całej Polski. Jedynym reprezentantem Podkarpacia w tym gronie jest LO w Tyczynie. Laury dla tyczyńskiego liceum zdobyli Łukasz Mazur, Dawid Baran, Mateusz Marks pracujący pod opieką Małgorzaty Sochackiej. Nagrodą dla laureatów jest wyjazd do miejsc pamięci śladami generałów Polskich Sił Zbrojnych: Władysław Andersa, Stanisława Maczka i Stanisława Sosabowskiego.

Źródło: IPN, KWP Rzeszów, materiały Starostwa Powiatowego w Rzeszowie.

Fot. Małgorzata Sochacka

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe