Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 maja 2024 21:29
Reklama

24.10.1931. Tragiczna katastrofa lotnicza w Łopuszce Wielkiej.

24 października 1931 roku w Łopuszce Wielkiej koło Kańczugi rozbił się należący do 63. eskadry towarzyszącej 6. pułku lotniczego we Lwowie samolot PZL P-2 (nr 55.2). Na miejscu zginęli pilotujący maszynę sierżant Łucjan Kruszka i obserwator ppor. Florian Petz.
24.10.1931. Tragiczna katastrofa lotnicza w Łopuszce Wielkiej.
Tabliczka na krzyżu w miejscu katastrofy

Źródło: FB. Północne Podkarpacie. Nad Mleczką, Wisłokiem i Sanem

Ukazujący się we Lwowie żydowski dziennik "Chwila" donosił dwa później (pisownia oryginalna):

- 6 pułk lotniczy we Lwowie poniósł dotkliwą stratę w osobach dwóch pilotów, którzy na samolocie wojskowym wystartowali rano do lotu do Warszawy. W drodze około godziny 9 rano lotnicy: por. obserwator Florjan Petz i sierż pilot Łucjan Kruszka znaleźli się nad wsią Łopuszka Wielka obok Kańczugi, na linji kolejowej Przeworsk-Dynów.  W pewnym momencie nastąpił niespodziewany defekt w motorze, co zmusiło lotników do lądowania. Widocznie nie byli oni już panami steru, gdyż samolot runął rozbijając się w drobne szczątki, z pod których wydobyto  już tylko zwłoki obu lotników. Ponieśli oni straszną śmierć pod wpływem przygniecenia motorem samolotu. Na miejsce wyjechała komisja wojskowa celem zbadania przyczyn katastrofy.

O okolicznościach tragedii wiemy niewiele. Według jednej z wersji lotnicy początkowo wylądowali awaryjnie, natomiast katastrofa, spowodowana silnym podmuchem wichury nastąpiła w momencie ponownego startu. W momencie śmierci Łucjan Kruszka miał niespełna 30 lat (ur. 3 grudnia 1901), pochowany został na cmentarzu janowskim we Lwowie. Na miejscu tragedii postawiony został pamiątkowy krzyż, który przetrwał do obecnych czasów.

(s)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama