1933. Przeworska policja na tropie fałszerzy monet.

  • 30.05.2020, 18:44
1933. Przeworska policja na tropie fałszerzy monet. Komisariat Policji Państwowej w Przeworsku w 1934 roku. Fot. NAC

W kwietniu 1933 roku w Łodzi zlikwidowana została duża „fabryka” fałszywych monet, rozprowadzanych po całym kraju. Na trop ogólnopolskiej siatki fałszerzy i kolporterów bilonu trafili policjanci z Przeworska.

10 kwietnia, w dniu targowym, na przeworskim rynku stwierdzono pojawienie się fałszywych dziesięciozłotówek.  Były bardzo dobrze podrobione, zewnętrznie nie odróżniały się od oryginałów, różniły się jedynie wagą. Ówczesny tygodnik „Express Jarosławski” relacjonował:

- Jedna z kupcowych zwróciła na to uwagę policji, która pod kierunkiem komendanta powiatowego, p. podkom.. Kazimierza Franka, natychmiast z całą energią przetrząsnęła całe miasto i wyłapała najsamprzód 2 zamiejscowych osobników, którymi okazali się: Władysław Alberski, nieukończony akademik handlowy z Tomaszowa· Mazowieckiego i Julja Ciołkiewiczówna z miasta Łodzi. Przy nich atoli nie znaleziono podrobionych monet. Wówczas to na podstawie odebranych na tut. stacji kolejowej biletów jazdy, p. podkom. Frank stwierdził. te do powyższej fałszerskiej dwójki musi należeć jeszcze trzeci spólnik ze sfer kolejarzy. Dzięki inwigilacji na dworcu kolejowym udało się też ująć trzeciego, w osobie Karola Alberskiego zasuspendowanego funkcj. kolejowego z Tomaszowa Mazowieckiego, ojca ujętego Władysława, który już był zaopatrzonym w bilet powrotny do domu, a u którego w czasie rewizji zakwestjonowano w walizce 87 sztuk podrobionych dziesięciozłotówek. Podczas indagacji przyznał się ponadto, te miał ich 200 sztuk Na podstawie pewnych poszlak podkom. Frank udał się natychmiast do Lwowa. celem złożenia raportu o tej sprawie w Wojewódzkiej Komendzie P. P, która znowu natychmiast wydelegowała wywiadowców do Łodzi, gdzie cała fabryka została odkrytą. Fabryka ta podrabiała monety 10 groszowe, 1, 2, 5 i 10 złotowe i dzięki energicznej akcji P. P. w Przeworsku została zlikwidowana.

(s)

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Jack
Jack 30.05.2020, 19:18
Ciekawostka ! Znany jest numer „Expressu Jarosławskiego", z którego ta wzmianka pochodzi?
Redakcja
Redakcja 30.05.2020, 19:54
Numer 16 z 22 kwietnia 1933

Pozostałe