Mieszkanka Futomy spędziła w śpiączce 22 lata!

  • 02.11.2019, 17:49
Mieszkanka Futomy spędziła w śpiączce 22 lata! Futoma - widok współczesny. Fot. wikipedia/ Zbigniew Lubecki.

      Końcem lutego 1957 roku na pierwsze strony ówczesnych dzienników trafiła krótka notka Polskiej Agencji Prasowej o kobiecie, która zmarła po krótkim ocknięciu się z 22-letniej śpiączki.

     Kobieta pochodziła z podrzeszowskiej Futomy, a przyczyn jej choroby nie udało się ustalić, gdyż chora nie była nigdy badana przez lekarzy. Jej rodzina miała uznać to za zbyteczne. W archiwach udało nam się znaleźć tylko jedną notatkę na ten temat, którą przytaczamy poniżej, to niestety prawdopodobnie jedyny ślad tej zagadkowej sprawy:
   - Osobliwą chorobę przebyła zmarła ostatnio w miejscowości Futoma k. Rzeszowa 47-letnia Paulina Rybka. Jeszcze w 1935 roku. po objawach przypominających zapalenie opon mózgowych, zapadła ona w sen, początkowo 5-miesięczny a następnie po chwilowym ocknięciu się już długotrwały, który przerwany został dopiero po 22 latach na 3 tygodnie przed śmiercią chorej. Wypadek ten stanowi zagadkę medyczną w tej chwili już nie do rozwikłania. Żadnemu bowiem z żyjących obecnie rzeszowskich lekarzy ten niezwykly wypadek nie był do ostatniej chwili znany, gdyż rodzina Pauliny Rybki spełniając jej życzenie jeszcze z pierwszych chwil choroby z uporem wzbraniała się przed skierowaniem chorej do szpitala. W ciągu 22 lat chora niemal zupełnie nie reagowała na to co działo się w jej otoczeniu, przyjmując jedynie małe dawki bułki rozmoczonej w mleku, którą ją codziennie karmiono. Tylko kilkakrotnie w tym czasie zdarzyło się, iż następowaly u niej pewne nikłe przebłyski świadomości. Na 3 tygodnie przed śmiercią chora całkowicie odzyskała przytomność, zaczęła odpowiadać na zadawane pytania i rozpoznawala swych bliskich, których nie widziała przez 22 lata. Niezwykły wypadek długotrwałego snu spowodowany był prawdopodobnie zaburzeniami w czynnościach ośrodków snu i czuwania.

    sj

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe