Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 17 maja 2024 04:18
Reklama

Odnaleziono miejsce pochówku majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala"?

Odnaleźliśmy miejsce pochówku majora "Hubala"! - twierdzą członkowie stowarzyszenia "Wizna 1939". Szczątki legendarnego, urodzonego w Jaśle, dowódcy mają spoczywać w kościele św. Idziego w Inowłodzu w powiecie tomaszowskim (woj. łódzkie).
Odnaleziono miejsce pochówku majora Henryka Dobrzańskiego "Hubala"?
Z lewej kościół pw. św. Idziego w Inowłodzu, z lewej major Henryk Dobrzański. Fot. wikipedia

W czasie konferencji prasowej 6 października 2023 członkowie stowarzyszenia "Wizna 1939" poinformowali, że z ich badań wieloletnich badań wynika, że szczątki majora Henryka Dobrzańskiego znajdują się najprawdopodobniej w tejże świątyni, 

- Prowadzone przez nas badania geofizyczne wskazują, że pod podłogą kościoła znajduje się miejsce pochówku. Jesteśmy w zasadzie pewni, że spoczywa tam major "Hubal". To wynika z naszych badań i analiz - mówi prowadzący badania Dariusz Szymanowski ze stowarzyszenia "Wizna 1939". 

Aby ostatecznie potwierdzić te sensacyjne doniesienia konieczne są badania inwazyjne. Koniecznie jest zrobienie kilkumilimetrowego otworu przez które wpuszczona zostanie kamera endoskopowa. Na razie członkowie stowarzyszenia czekają na zgodę konserwatora zabytków na wykonanie badań, które być może wreszcie doprowadzą do wyjaśnienia zagadki miejsca pochówku Henryka Dobrzańskiego.

W kwietniu 2022 r. ukazała się książka Dariusza Szymanowskiego pt. „Tu spoczywa Hubal” (wyd. Stowarzyszenie "Wizna 1939"), w której autor – na podstawie wieloletnich badań – postawił śmiałą tezę, że miejsce spoczynku Hubala znajduje się w kościele św. Idziego w Inowłodzu – w krypcie kościelnej. Kilka miesięcy później zostały przeprowadzone wstępne oględziny miejsca, podczas których natrafiono w ścianie kościoła (w kanale wentylacyjnym) na szczątki ludzkie, które zostały poddane badaniom.

Wynik tych badań okazał się jednak negatywny, w związku z czym przystąpiono do głównego etapu – poszukiwania krypty (krypt) w kościele. Jako że autor typował lokalizację krypty w części kościoła pod chórem, zakres badań ograniczono tylko do tego miejsca. Na podstawie pozwolenia Łódzkiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz zgody proboszcza Parafii św. Michała Archanioła w Inowłodzu, pod chórem kościoła przeprowadzono nieinwazyjne (georadarowe) badania archeologiczne. Nadzór nad nimi sprawował archeolog Ryszard Cędrowski, zaś pomiary georadarowe wykonała firma „Geofizyka”. W wyniku przeprowadzonych pomiarów georadarem, w obszarze poszukiwań zlokalizowano dwie krypty.

Major "Hubal" zginął 30 kwietnia 1940. Wraz z grupą towarzyszy broni został zaskoczony w czasie postoju w lesie przez oddziały 372. Dywizji Wehrmachtu w okolicach wsi Anielin, między Inowłodzem a Studzianną. W czasie walki partyzancki dowódca został trafiony kulą w serce, resztki jego oddziału rozproszyły się. Zwłoki "szalonego majora" (jak nazywali go Niemcy) wystawiono  na widok publiczny w Tomaszowie Mazowieckim. I tam urywa się ślad. Miejsce śmierci Henryka Dobrzańskiego niedługo później zostało odznaczone przez 16-letniego mieszkańca Studziennej Zygmunta Laskowskiego, ale miejsce pochówku dotychczas pozostaje nieznane.  Na przestrzeni dziesięcioleci prowadzono poszukiwania w wielu miejscach, dotychczas bezskutecznie.

Sylwetkę Hneryka Dobrzańskiego przedstawiamy w artykule Wiesława Hapa "O Hubalu rodem z Jasła"

(s)


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama