Najlepsze listwy przypodłogowe do twojego mieszkania

  • 31.03.2022, 18:00
  • Grupa Tipmedia
Najlepsze listwy przypodłogowe do twojego mieszkania
Listwy przypodłogowe służą nie tylko do kamuflowania szczelin miedzy ścianą a panelami. Ich zadaniem jest także estetyczne wykończenie podłogi. I funkcje estetyczne są w ich przypadku najważniejsze. Zazwyczaj dopasowuje się je do koloru podłogi lub pozostawia białe, ale w sklepach dostępne są także różne inne kolory. Duży wybór sprawia, że trudno podjąć decyzję. Dowiedz się, jakie listwy przypodłogowe będą najlepsze do twojego mieszkania!

 

Listwy przypodłogowe – jak je dopasować do mieszkania?

Listwy przypodłogowe to niezbędny element wykończeniowy do paneli lub desek podłogowych. Są nie tylko estetyczne, lecz także funkcjonalne. Mogą służyć za maskownicę do kabli, ukrywają konieczne dla dylatacji szczeliny. Chronią także ścianę przed uszkodzeniami na przykład podczas odkurzania lub sprzątania.

Listwy są jednak także widoczne, dlatego warto zwrócić uwagę na ich estetyczny aspekt. Aby ładnie się prezentowały muszą być jednak dopasowane do stylu wykończenia mieszkania. Nie mogą za bardzo rzucać się w oczy ani szczególnie się wyróżniać na ścianie. Z drugiej strony robienie cienkich listewek w kolorze podłogi nie we wszystkich stylach się sprawdzi. Wydaje się, że to drobiazg, ale tak naprawdę to właśnie one budują cały wystrój. Dlatego warto zwrócić uwagę na takie detale.

Rodzaje listew przypodłogowych

Pierwszym aspektem, nad którym trzeba się zastanowić, jest wybór rodzaju listew przypodłogowych. Można je podzielić w zależności od materiału wykonania. Na sklepowych półkach pojawiają się listwy przypodłogowe drewniane, które pasują nie tylko do podłóg z naturalnego drewna. Sprawdzają się w klasycznych stylizacjach, jednak w nowoczesnych wnętrzach także znajdą zastosowanie. Są bardzo trwałe i bardzo dekoracyjne. Niestety mało elastyczne, więc na nierównych ścianach mogą się odklejać.

Dobrą alternatywą dla drewnianych są listwy z MDF. Zrobione z płyty MDF w białym kolorze, pokryte lakierem lub okleiną, najczęściej są białe. Dostępne są zarówno niskie, jak i wysokie, można znaleźć także modele ozdobnie frezowane. To nieco tańsze rozwiązanie, równie trwałe, jak drewno.

Listwy PCV także znajdują szerokie grono odbiorców. Są lekkie, elastyczne i bardzo estetyczne. Łatwe w czyszczeniu i montażu, idealnie sprawdzają się na nierównych podłogach. Najlepiej pasują do paneli, większość producentów proponuje listwy idealnie pod kolor podłogi. Co ważne, listwy przypodłogowe PCV mają wewnątrz przestrzeń, w której można schować kable.

Listwy przypodłogowe – najlepszy kolor

Listwy przypodłogowe zazwyczaj robi się w kolorze podłogi, ale nie jest to konieczność. W zasadzie coraz częściej można spotkać listwy białe. Wyróżniają się, ładnie odcinają na tle ściany, a do tego świetnie wpisują się w nowoczesne trendy i modę na minimalistyczny styl.

Litwy drewniane i wykonane z płyt MDF mogą być lakierowane. To oznacza, że są dostępne zarówno błyszczące, jak i matowe. Pełne blasku wykończenie lepiej sprawdza się w pomieszczeniach w stylu glamour i w eleganckiej klasyce.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: