Stanisław Wiktor Reich - rzeszowski bohater Legionów

  • 13.02.2022, 07:32 (aktualizacja 07.05.2022, 11:06)
Stanisław Wiktor Reich - rzeszowski bohater Legionów

14 lutego 1916 roku pod Kostiuchnówką w wyniku ostrzału polskich pozycji zginął Stanisław Wiktor Reich, żołnierz II Brygady Legionów, 

Urodził się 25 grudnia 1888 roku. Był synem znanego rzeszowskiego adwokata, działacza społecznego i radnego miejskiego Samuela. Sam też – jako doktor praw wiedeńskiego uniwersytetu – prowadził kancelarię adwokacką. Po wybuchu Wielkiej Wojny wstąpił ochotniczo do Legionów Polskich.

Służbę – w stopniu ogniomistrza - odbywał w szeregach 1 pułku artylerii II Brygady Legionów, z którą uczestniczył m.in. w walkach w Karpatach, nad Styrem i Stochodem. Zginął w wyniku nieprzyjacielskiego ostrzału pozycji legionowych pod Kostiuchnówką,  w czasie gdy jego jednostka wizytowana była przez  dowództwo. Pierwotnie pochowany został na cmentarzu wojennym nad Styrem.

Po ekshumacji jego zwłoki przewieziono do Rzeszowa. Pogrzeb Reicha na nowym kirkucie 28 maja 1916 roku stał się wielką manifestacją patriotyczną ludności polskiej i żydowskiej. Nad grobem przemawiał m.in. ówczesny burmistrz Rzeszowa Roman Krogulski. Legionista został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Niepodległości i Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari.

  

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe