“Wielokulturowe dziedzictwo Roztocza Wschodniego wykute w kamieniu" [film]

  • 26.01.2021, 15:59
loadingŁaduję odtwarzacz...

Film dokumentalny “Wielokulturowe dziedzictwo Roztocza Wschodniego wykute w kamieniu”, opowiada o nieistniejącym już ośrodku kamieniarskim w Starym Bruśnie. Premierę miał w listopadzie 2020 roku na Facebooku, 26 stycznia został został wyemitowany przez Telewziję Rzeszów. Dostępny jest również na Youtube.

Dokument powstał dzięki kooperacji Stowarzyszenia Geoturystycznego „Roztocze wschodnie”, Powiatu  Lubaczowskiego oraz Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zdjęcia były kręcone m.in. w Starym Bruśnie, Starej Hucie, Podlesiu i w Lubaczowie. Produkcja powstała w ramach zadania „Mecenat kulturalny” – II edycja i została dofinansowana z budżetu Województwa Podkarpackiego. Autorką scenariusza jest dr Olga Solarz, a autorem zdjęć Krystian Kłysewicz.

Film przybliża historię tamtejszych słynnych rodzin kamieniarskich oraz ich dzieła - figury i krzyże nagrobne czy przydrożne, będące dziś nieodłącznym elementem krajobrazu Roztocza. Film przypomina również, że nasz teren do II wojny światowej był barwną kulturową mozaiką, na która składali się mieszkańcy różnych narodowości i wyznań: Ukraińcy, Polacy, Żydzi i Niemcy.

źródło: powiatlubaczowski.pl

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe