Pierwszym szturmem Powstania Listopadowego dowodził… chłopak spod Rzeszowa

  • 29.11.2018, 07:06 (aktualizacja 29.11.2020, 09:35)
Pierwszym szturmem Powstania Listopadowego dowodził… chłopak spod Rzeszowa Szturm na Belweder
   29 listopada 1830 roku wybuchło Powstanie Listopadowe będące wyrazem buntu przeciwko łamaniu przez cara konstytucji Królestwa Polskiego. Pierwsza akcją powstańczą był szturm na Belweder – rezydencję Wielkiego Księcia Konstantego. Dowodził nim młody poeta Ludwik Nabielak, pochodzący ze wsi Stobierna pod Rzeszowem.
 
   Grupka spiskowców  pod dowództwem Nabielaka miała zdobyć pałac i pojmać lub zabić Konstantego. Ten plan, mimo wtargnięcia do słabo bronionego Belwederu, nie udał się. Księciu udało się wymknąć, legenda mówi, że w przebraniu kobiety. Niemniej jednak  atak  spowodował falę późniejszych wydarzeń, określanych mianem Powstania Listopadowego.

     Urodzony 16 grudnia 1804 roku w Stobiernej pod Rzeszowem Nabielak był uczniem rzeszowskiego Gimnazjum, później  studiował we Lwowie prawo,  należał do Stowarzyszenia Zjednoczonych Słowian i Towarzystwa Zwolenników Słowiańszczyzny. Żywo interesował się folklorem, zwiedzając Karpaty i zbierając ludowe pieśni.

     W połowie 1830 roku Nabielak  znalazł się w Warszawie, współpracując z „Dziennikiem  Powszechnym” i zajmując się historią Konfederacji Barskiej. Związał się ze środowiskiem spiskowców przygotowujących zbrojne powstanie. Na polecenie Piotra Wysockiego zorganizował grupę cywili mających uderzyć na Belweder. Chodziło o to, by stanowiacy trzon konspiracji młodzi oficerowie nie brali bezpośredniego udziału w zamachu na zwierzchnika, którym był Konstanty.

    W czasie Powstania Nabielak należał do akademickiej gwardii honorowej i radykalnego  Klubu Patriotycznego. Walczył w bitwach pod Iganiami, Grochowem i Ostrołęką. Po upadku Powstania, skazany zaocznie przez carat na śmierć znalazł się na emigracji we Francji, aktywnie działając w Towarzystwie Demokratycznym Polskim. W 1848 roku wraz z Adamem Mickiewiczem organizowł Legion Polski mający walczyć u boku Turcji. Był m.in. dyrektorem gazowni w  Barcelonie i Nimes, kierował kopalnią miedzi w Algierii. Jest autorem poezji, rozpraw i tłumaczeń literatury słowiańskiej. Zmarł w Paryżu 14 grudnia 1883 roku.

       Z ruchem niepodległościowym związany był także młodszy brat Ludwika – Robert Nabielak, urodzony w maju 1815 roku w Budach Łańcuckich. Kilkakrotnie był więziony pod zarzutem agitacji politycznej i kontaktów z bratem, w 1845 roku skazany na śmierć – karę zamieniono na siedem lat więzienia. Był zapalonym pszczelarzem i autorem prac z tego zakresu.

sj

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe