XVIII-wieczna inskrypcja odkryta w Kosinie

  • 31.08.2020, 09:07 (aktualizacja 31.08.2020, 09:16)
XVIII-wieczna inskrypcja odkryta w Kosinie

W trakcie trwających prac przy filialnym, drewnianym kościele p.w. św. Sebastiana w Kosinie została odkryta XVIII wieczna inskrypcja.
Zaplanowane na bieżący rok prace przy świątyni przewidują m.in. wymianę goncenia ścian zrębu oraz remont ścian. W czasie przedostatniej komisji zalecono aby odsłonić cały zrąb celem wstępnego określenia zakresu koniecznych ingerencji. W czasie wczorajszej komisji okazało się, że w najgorszym stanie są belki w północnej ścianie korpusu, a szczególnie zakrystii. Natomiast pozostałe ściany znajdują się w stosunkowo dobry stanie. 
Wiadomo było, że w południowej ścianie kościoła pierwotnie znajdowały się drzwi – zarys zaślepionego otworu był widoczny we wnętrzu kościoła. Z zewnątrz portal był zakryty gontem. Po jego usunięciu, na poziomej belce odsłoniła się inskrypcja: AD 1735 D 26 JUNIJ. Można ją wiązać z budową kościoła (autorzy Katalogu Zabytków datują kościół na 1737) lub jego konsekracją. Jest to istotne odkrycie w historii tego kościoła.
Dzięki uważnej pracy wykonawcy znaleziono także sygnowany gont pochodzący z wcześniejszego remontu kościoła. Treść napisu: URBAN (?) FRANCISZEK WIEŚ WYDRZE POCZ ŻOŁYNIA / (powiat?) ŁAŃCUT WOJ. RZESZÓW (KUPIEC Z RAKSZAWY). W archiwum Urzędu znajduje się korespondencja z 1957 r. pomiędzy konserwatorem Jerzym Turem a proboszczem Józefem Prajsnarem, który u kupca z Rakszawy Tomasza Wałczyka zakupił 160 kop gontów na pokrycie kościoła. 
Cieszymy się powyższego odkrycia i dziękujemy pracownikom wykonawcy za staranną pracę.
Prace przy tej cennej świątyni dofinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz od kilku lat Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Oprac. i fot. B. Podubny, WUOZ Przemyśl

źródło: WUOZ

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe