Zmiana na stanowisku dyrektora muzeum Ulmów w Markowej

  • 02.07.2020, 10:53 (aktualizacja 02.07.2020, 10:56)
Zmiana na stanowisku dyrektora muzeum Ulmów w Markowej Fot: KK/MPRŻ

Pełniącym obowiązki dyrektora w Muzeum Polaków Ratujących Żydów imienia Rodziny Ulmów w Markowej został Waldemar Rataj, który zastąpił na tym stanowisku Annę Stróż-Pawłowską, kierującą placówką przez ostatnie cztery lata.

Waldemar Rataj jest prawnikiem – politologiem specjalizującym się w zarządzaniu strategicznym i komunikacji społecznej, w szczególności w administracji publicznej, w instytucjach kultury i w muzealnictwie. W latach 1993-1999 współpracował z prof. Michałem Kuleszą przy opracowaniu koncepcji i wdrażaniu reform decentralizacyjnych państwa. W latach 1999-2001 kierował m. in. pracami programowymi na rzecz Oświęcimskiego Strategicznego Programu Rozwoju i uczestniczył w tworzeniu Akademii Oświęcimskiej oraz Oświęcimskiej Nagrody Praw Człowieka im. Jana Pawła II. Był m.in. doradcą Rzecznika Praw Obywatelskich ds. prawa do informacji publicznej. Współtworzył program i instytucję Nagrody Pro Publico Bono.

Kierował pracami zespołu eksperckiego, który na zlecenie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego opracował koncepcję programu Akademia Zarządzania Muzeum (realizowanego w latach 2010-2011 przez Muzeum Pałacu w Wilanowie). W latach 2011-2019, jako pełnomocnik Dyrektora Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a następnie główny specjalista – koordynator, kierował pracami programowymi Instytutu. W latach 2006 - 2020 współpracował z Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie w zakresie prac programowych dotyczących rozwoju, w tym w szczególności w zakresie edukacji społecznej i tworzenia przestrzeni obywatelskiej Muzeum (ostatnio zatrudniony na stanowisku głównego specjalisty ds. rozwoju). Jest członkiem kilku rad muzealnych (Muzeum Niepodległości w Warszawie, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Muzeum-Zamek w Łańcucie) oraz członkiem kapituły nagrody muzealnej Województwa Wielkopolskiego "Izabella".

Od 2013 roku współpracuje z Samorządem Województwa Podkarpackiego w zakresie spraw dotyczących kultury pamięci i ochrony dziedzictwa narodowego. Obecnie jest pełnomocnikiem Województwa Podkarpackiego ds. Strategii Dziedzictwo i Rozwój Podkarpacia.

Jest założycielem i prezesem Fundacji Kolegium Wigierskie oraz współtwórcą i współpracownikiem wielu dzieł i organizacji społecznych; m.in. Stowarzyszenia Genius Loci, Wielkopolskiej Resursy Kultury Pamięci, Akademii Dziedzictwa Kresów – Towarzystwa Kultury Pamięci im. Księcia Adama Stefana Kardynała Sapiehy.

Żródło: Muzeum Polaków Ratujących Żydów imienia Rodziny Ulmów w Markowej

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

MC
MC 02.07.2020, 11:46
Właściwy człowiek na właściwym miejscu! Gratulacje!

Pozostałe