22.06.1942. Zagłada ludności żydowskiej w Lutowiskach

  • 21.06.2022, 20:52 (aktualizacja 23.06.2022, 07:27)
22.06.1942. Zagłada ludności żydowskiej w Lutowiskach Obelisk w miejscu zbrodni w Lutowiskach z błędną datą egzekucji.

22 czerwca 1942 roku w bieszczadzkich Lutowiskach Niemcy dokonali jednej z większych zbrodni na tym terenie. Rozstrzelali około 650 osób, w zdecydowanej większości miejscowych Żydów oraz grupę Romów.

Przed zaplanowaną egzekucją hitlerowcy zmusili miejscowych chłopów do wykopania głębokich rowów w pobliżu kościoła w Lutowiskach. Zbrodniczą akcją dowodzili sanoccy gestapowcy SS-Unterscharführer Johan Bäcker oraz Arnold Doppke. Brali w niej udział również żandarm o nazwisku Pfeiffer i ukraińska policja pomocnicza.

Miejscowych Żydów spędzono na tutejszy rynek, gdzie dokonano selekcji. Przeznaczonych do egzekucji zamknięto w budynku sądu i plebańskiej oborze. Dołączono do nich cztery rodziny romskie. Mordów dokonywano koło kościoła. Masakra trwała od godziny 21 do 5 rano. Trwała do godziny 21 wieczorem do 5 rano. Ocalała prawdopodobnie tylko 17-letnia Blima Meyer, którą żywą przysypano w zbiorowej mogile. "The Encyclopedia of Jewish Life Before and During the Holocaust" określa liczbę zamordowanych na 800. Najprawdopodobniej do faktycznie zabitych tego dnia doliczono 150 Żydów wysłanych do obozu w Zasławiu, gdzie również oni zostali zgładzeni. Po zbrodni Niemcy spalili stojące w rynku żydowskie domy, zniszczeniu uległy obydwie miejscowe synagogi.  Po większej, murowanej świątyni pozostał jedynie fragment murów.

Z Żydów mieszkających wcześniej w Lutowiskach około 60 usiłowało się skryć w górach pod Budkowym Berdem. Zostali tu jednak wytropieni i w wyniku obławy schwytani. Zamordowano ich i pogrzebano na miejscu.

27 lat po tych tragicznych wydarzeniach w miejscu kaźni postawiony został niewielki obelisk z tablicą o treści: "Pamięci 650 ofiar faszyzmu, rozstrzelanych tu przez gestapowców w 1943 r. Społeczeństwo Lutowisk 1969 roku". Podana na tablicy dta jest błędna, w rzeczywistości zdarzenie to miało miejsce rok wcześniej.

Współsprawca tej i wielu innych zbrodni na tym terenie, Johann Bäcker został aresztowany w Berlinie Zachodnim wraz z innym sanockim gestapowcem Hansem Quambuschem dopiero w 1971 roku. W sierpniu 1973 roku tamtejszy sąd skazał ich karę dożywocia.

(z)

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

adam
adam 22.06.2020, 21:52
my chyba nawet do końca nie rozumiemy kim my Polacy jesteśmy i co się wydarzyło podczas wojny... chyba wciąż tego wszystkiego nie rozumiemy

Pozostałe