1902. Cyrk Henry'ego w Rzeszowie

  • 05.06.2020, 15:07 (aktualizacja 05.06.2020, 16:52)
1902. Cyrk Henry'ego w Rzeszowie Rzeszów w początkach XX wieku.

Wielkim wydarzeniem dla prowincjonalnego Rzeszowa był w maju 1902 roku przyjazd słynnego wówczas „Cyrku Henry’ego”. Dużo uwagi poświęcał mu wówczas miejscowy tygodnik „Głos Rzeszowski” pisząc m.in.:

- Cyrk Henry’ego przybędzie w przejeździe do Lwowa we środę b. m. o godz. 8.5 m. rano osobnym pociągiem, składającym się z 25 wagonów. Tegoż samego dnia o godz. 8 wieczór rozpoczyna przedstawienia, które tylko 4 dni trwać będą. Cyrk ten podróżuje stale po Austro-Węgrzech i cieszy się opinią dobrze zaopatrzonego. Aby pozyskać obszerniejsze rozmiary, cyrk ten nie jest wybudowany z drzewa, lecz namiotów płóciennych, które pomieszczą 2500 osób. Przy wybudowaniu cyrku zajętych jest 45 osób i godnem podziwienia jest, jak w przeciągu 4-5 godzin powstaje z namiotów jakoby miasteczko. Szan. Publiczność zaprasza się do bezpłatnego przyglądania się temu.

Dziennikarz przekazywał czytelnikom  ekscytuje informacje o technicznych szczegółach planowanego przedstawienia:

- Cyrk oświetlony jest elektrycznie, obejmuje przestrzeń 400 m., miejsca urządzone są amfiteatralnie i składają się z 2500 bardzo wygodnych krzeseł i 1000 miejsc stojących. Obok cyrku znajdują się obszerne stajnie dla umieszczenia koni i różnych zwierząt, każda 30 m. długa i 10 m. szeroka; zabudowania na garderobę i rekwizyta są 26 m. długie i 9 m. szerokie, oraz namiot na pomieszczenie słonia 26 m. długi i 9 m. szeroki.Przyrządy cyrkowe przewiezione będą w 10 wagonach, rekwizyta kancelaryjne i maszynerya dla wytwarzania światła elektrycznego w jednym wagonie. Stajnie obejmują 80 koni najcudowniejszej rasy i słonia niebywałej wielkości „Blondin”. Artyści i przyboczny personel składa się z 125 osób. Corps de Ballet złożony z 25 pań pod kierownictwem sławnej baletmistrzyni. Przedstawienia bardzo zabawnych pantomin.

Na rynku Nowego Miasta (dzisiejszy Plac Wolności) odbyły się cztery przedstawienia. Następnie trupa cyrkowa udała do Jarosławia, później do Przemyśla i Lwowa.

 (m)

 

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe