2.06.1991. Jan Paweł II w Rzeszowie.

  • 02.06.2022, 07:50 (aktualizacja 02.06.2022, 20:57)
2.06.1991. Jan Paweł II w Rzeszowie. Powitanie Jana Pawła II na lotnisku w Jasionce w czerwcu 1991 roku przez miejscowe władze. Fot. arch. Józefa Frączka.

2 czerwca 1991 roku, w czasie swej pierwszej po przemianach ustrojowych pielgrzymki do Polski, papież Jan Paweł II zawitał na dzisiejsze Podkarpacie - do Rzeszowa, Przemyśla i Lubaczowa.  

Samolot Tu-154 M wylądował na Jasionce punktualnie o godzinie 10.48. Oficjele oczekiwali na papieża w nieukończonym jeszcze terminalu pasażerskim rzeszowskiego lotniska. „Nowiny” tak opisywały ten moment w wydaniu następnego dnia:

- W drzwiach pojawia się okryty czerwoną peleryną Ojciec Święty,z uniesioną w powitaniu dłonią. U stóp schodów wita Dostojnego Gościa ks. Tadeusz Wyskiel z dwójką dzieci z biało-czerwonymi bukietami w dłoniach. Papież najpierw pochyla się do serdecznego pocałunku maluchów i dopiero potem następuje oficjalne powitanie. Ojca Świętego witają: ordynariusz diecezji przemyskiej ks. bp Ignacy Tokarczuk, wojewoda rzeszowski Kazimierz Ferenc, wicewojewoda Józef Frączek, prezydent Rzeszowa Mieczysław Janowski i wiceprezydent Józef Górny. Pierwszym krokom Ojca Świętego na rzeszowskiej ziemi towarzyszą głośne okrzyki „Niech żyje papież” i chóralny śpiew z życzeniem „Sto lat”. Papież kieruje się w stronę,skąd dochodzi gwar,serdecznie pozdrawia zebranych i wsiada do czarnego „mercedesa-trasco”. Cała kolumna samochodów wyjeżdża z lotniska trasą przez Nową Wieś i Trzebownisko.

Głównym punktem wizyty papieża w Rzeszowie była msza na błoniach przy kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego (późniejszej Katedrze) z udziałem setek tysięcy wiernych. W jej trakcie Jan Paweł II beatyfikował związanego z dzisiejszym Podkarpaciem biskupa Józefa Sebastiana Pelczara i rekoronował obraz Matki Bożej Pocieszenia z Jodłówki. Po mszy papież zjadł na plebanii niewyszukany obiad (jak odnotowali dziennikarze, podano m.in. rosół drobiowy i cielęcinę), po którym konsekrował świątynię. Po południu Jan Paweł II odleciał śmigłowcem ze stadionu „Stali” do Przemyśla, a następnego dnia odprawił mszę w Lubaczowie. Rok po wizycie papieża Rzeszów stał się stolicą nowej diecezji.

s

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe