1906. Jak sanoccy robotnicy rozbili urzędniczą zabawę

  • 26.04.2020, 08:12 (aktualizacja 26.04.2020, 08:33)
1906. Jak sanoccy robotnicy rozbili urzędniczą zabawę Sanoccy robotnicy sądzeni w 1906 roku za rozbicie urzędniczej zabawy. Fot. Nowości Illustrowane.

Na początku 1906 roku sanoccy robotnicy zaatakowali uczestników hucznej zabawy karnawałowej, którą uznano za niedopuszczalną w sytuacji, gdy w sąsiednim zaborze rosyjskim trwała rewolucja, zaś w starciach z carskim wojskiem i policją ginęli Polacy.

Sprawa, bardzo głośna w tamtym czasie, trafiła wiosną 1906 roku przed oblicze ówczesnej Temidy. Przed lwowskim trybunałem orzekającym stanęło 28 miejscowych robotników (głównie z fabryki wagonów, czyli dzisiejszego „Autosanu”), oskarżonych o to, że 3 stycznia tegoż roku pod tutejszym kasynem, gdzie trwała zabawa z tańcami dla grona urzędników, urządzili burzliwą manifestację w czasie której wybili szyby w budynku i przepędzili imprezowiczów. Robotnicy tłumaczyli swoje zachowanie tym, że organizowanie huczne zabawę w chwili, gdy w Królestwie Polskim trwała rewolucja i lała się bratnia krew, było niegodne honoru Polaka i naruszało powagę ogłoszonej w galicyjskich środowiskach robotniczych nieoficjalną żałobę narodową.

Popularny wówczas, trójzaborowy tygodnik „Nowości Illustrowane” pisał tak o tych wypadkach i procesie:

- Kilkunastu demonstrantów uwięziono zaraz na miejscu i trzymano do niedawna w areszcie śledczym i wypuszczono ich na wolność dopiero wówczas, kiedy akt oskarżenia przeciw nim i innym obwinionym o współudział był wygotowany. (…) Dzięki dzielnej obronie adwokatów: dr Dwernickiego, dr  Feiersteina i dr Lesera, oraz dzięki ojcowskiemu stanowisku, jakie wobec oskarżonych, przeważnie młodych robotników, zajął trybunał pod przewodnictwem radcy Wierzbickiego, wyrok zapadł bardzo łagodny., bo zasądzający tylko pięciu oskarżonych na karę od 8 dni aresztu do 5 tygodni więzienia.

Jak widać ówczesne organa sprawiedliwości nie potraktowały robotników zbyt surowo, oceniając, iż ich występek nie miał charakteru chuligańskiego, lecz wynikał z pobudek patriotycznych.

js

fot. „Nowości Illustrowane”

 

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe