Podkarpackie korzenie męża Marilyn Monroe

  • 16.10.2018, 12:26 (aktualizacja 08.05.2020, 18:39)
Podkarpackie korzenie męża Marilyn Monroe Artur Miller z Marylin Monroe

Artur Miller, wybitny dramaturg i scenarzysta, autor m.in. „Czarownic z Salem” i „Śmierci komiwojażera, ostatni mąż Marylin Monroe, rodzinnie związany był z Radomyślem Wielkim na obecnym Podkarpaciu. Stąd pochodzili jego przodkowie.

Miller urodził się  Nowym Jorku na Manhattanie, w polsko-żydowskiej rodzinie emigrantów w 1915 roku. Ale jak przed laty ustalił radomyski regionalista Jan Ziobroń, jego ojciec – Izydor - urodził się w Radomyślu, skąd wyjechał z częścią rodziny do Ameryki w wieku 7 lat. Na miejscowym cmentarzu spoczywają m.in. dziadkowie Millera, cześć jego krewnych została zamordowana w 1942 roku w czasie akcji likwidacji getta w Radomyślu.

Młody Artur ukończył Abraham Lincoln High School w Nowym Yorku i dziennikarstwo na University of Michigan. Jeszcze w czasie studiów pracował w młodzieżowej gazecie „The Michigan Daily”, w tym okresie powstała jego pierwsza sztuka „No Villain”.

Artir Miller był trzy razy żonaty.Za pierwszym razem z Mary Grace Slattery z która miał dwoje dzieci. Rozwiódł się w czerwcu 1956 roku, by zaledwie dwa tygodnie później poślubić Marylin Monroe. Ich związek przetrwał 4,5 roku. Rozwiedli się w styczniu 1961 roku, na rok przed śmiercią aktorki. Trzeci raz Miler ożenił się z Inge Morath, z którą był aż do jej śmierci w 2002 roku, mieli dwoje dzieci.

Na początku lat 90. Jan Ziobroń napisał do Millera, zapraszając go do odwiedzenia rodzinnych stron. W 1992 roku przybył tu bratanek pisarza Morty Miller, zwiedzając miasteczko i zapoznając się z dokumentami rodzinnymi. Sam dramaturg niestety nie zrealizował planów przyjazdu do Radomyśla. Zmarł 10 lutego 2005 w Roxbury w wieku 90 lat.

Fot. archiwum

 

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe