Zjazd Polaków Ratujących Żydów w Rzeszowie

  • 09.10.2018, 10:12
Zjazd Polaków Ratujących Żydów w Rzeszowie Muzeum Ulmów w Markowej

   W dniach 17-19 października w Rzeszowie i Markowej gościć będą Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata  i przedstawiciele rodzin, które w okresie II wojny światowej brały udział w ratowaniu ludności żydowskiej.

   Ogólnopolski Zjazd Polaków Ratujących Żydów pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP odbywać się będzie po raz trzeci, po raz pierwszy zaś na Podkarpaciu. Poprzednie dwa zjazdy miały miejsce w Warszawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym roku spodziewany jest udział co najmniej co najmniej stu osób, w większości będą to bliscy Sprawiedliwych, ale mają pojawić się także żyjący jeszcze bohaterowie tamtych czasów. 

    Ideą Zjazdów "Sprawiedliwych" jest przywracanie pamięci o Polakach, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Żydów, a szczególnie tych, którzy w odwecie za udzieloną pomoc zginęli z rąk niemieckiego okupanta. Zjazdy zostały zainicjowane w 2016 roku przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W tym roku współorganizowany jest on wojewodę podkarpacką, marszałka województwa podkarpackiego oraz Muzeum Polaków Ratujących Żydów w czasie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

     Zjazd zostanie poprzedzony mszą w intencji Polaków ratujących Żydów w rzeszowskim kościele farnym 17 października o godz. 18.00. Oddanie hołdu "Sprawiedliwym" przed Pomnikiem Rodziny Ulmów oraz otwarcie i poświęcenie Sadu Pamięci nastąpi zaś 19 października (piątek) o godzinie 11 na terenie Muzeum w Markowej.

sj

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe