Leśna atrakcja w kolbuszowskim skansenie

  • 13.07.2022, 11:20
Leśna atrakcja w kolbuszowskim skansenie

Przy pomocy piły ręcznej „moja-twoja” we wtorek 12 lipca w Parku Etnograficznym Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej otwarto sektor leśny. Składa się na niego leśniczówka, suszarnia runa leśnego, wyłuszczarnia nasion, schron zrębowy i budynki gospodarcze. Jest też stary trak jednopiłowy, uruchomiony w trakcie uroczystości.

To pierwsza w skali kraju spójna skansenowska ekspozycja prezentująca leśne budownictwo z terenu historycznej Puszczy Sandomierskiej, zamieszkiwanej przez Lasowiaków.

Wśród gości byli m.in. Zbigniew Chmielowiec, poseł na Sejm RP i Radosław Wiatr, wicewojewoda podkarpacki, Bartosz Podubny, konserwator zabytków, miejscowi samorządowcy, strażacy, policjanci. Stawiło się też liczne grono leśników z Arturem Królickim, zastępcą dyrektora RDLP w Krośnie na czele. Byli też emerytowani nadleśniczowie Kazimierz Kriger z Kolbuszowej i Tadeusz Pytko z Leżajska, którzy mocno angażowali się w całe przedsięwzięcie. 

- Bardzo dobrze się stało, że kilkunastoletnie zabiegi muzealników, przy udziale naszych nadleśnictw, zaowocowały unikalną w skali kraju ekspozycją – zaznaczył dyrektor Królicki. – Mamy dzięki temu sposobność do prezentacji i zachowania czegoś, co w oczywisty sposób minęło, bo leśnictwo współczesne wciąż ewoluuje, a eksponaty zebrane w tych obiektach pozwolą zwiedzającym wejść w klimat poprzedniej epoki  .   

Obiekty leśne stanowiące zespół skansenowski gromadzono tu od ponad 10 lat. Najcenniejszym z nich jest XIX-wieczna leśniczówka z Zerwanki. Jedno z pomieszczeń zajmuje kancelaria – miejsce pracy leśniczego i adiunkta. W skansenie odtworzona według przebudowy z roku 1900. Tak się złożyło, że wśród gości był też Wacław Sobek, który jako syn leśniczego swoje dzieciństwo spędził w tej leśniczówce. Podarował do ekspozycji oryginalną czapkę służbową swego ojca i opowiada o niuansach życia w leśnym domu.

Rewelacją na skalę kraju jest z kolei wyłuszczarnia z Dąbrówek, o niezwykle oryginalnej architekturze. Pochodzi z zespołu budynków dawnej Dyrekcji Lasów Ordynacji Potockich. Została postawiona dla potrzeb suszenia szyszek i wyłuszczania nasion, a służyła tym celom do połowy XX w. Leśne pochodzenie mają też stajnia z Przecławia i stodoła z Leżajska. Niezwykłym dziś obiektem jest suszarnia runa leśnego z Pateraków. Budynek powstał w połowie lat 30. XX w. i wchodził w skład zabudowań leśnych rewiru Pateraki (teren Nadleśnictwa Mielec). Ekspozycję obiektów uzupełniają niewielki spichlerzyk z Zerwanki, służący drwalom, przenośny schron zrębowy z Wilczej Woli, jak również usytuowany u wejścia na teren sektora niewielki trak z Brzózy Stadnickiej napędzany silnikiem spalinowym, specjalnie na czas uroczystości uruchomionym.

W niedzielę 17 lipca planowany jest dzień otwarty tej ekspozycji z udziałem stoisk leśnych.

 

Tekst: Edward Marszałek

rzecznik prasowy RDLP w Krośnie

 

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe