Powstało wirtualne Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej

  • 26.07.2021, 06:46
Powstało wirtualne  Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej

Wirtualnie, z każdego zakątka świata dziedzictwo Kresów dawnej Rzeczpospolitej stało się dostępne dla wszystkich. A to za sprawą portalu - Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej, który stworzony został dzięki staraniom Samorządu Województwa Podkarpackiego.

Oficjalne uruchomienie portalu było jednym z wydarzeń Festiwalu Dziedzictwa Kresów, przedsięwzięcia ważnego dla kształtowania tożsamości kulturowej Podkarpacia i Roztocza. Jego częścią było Ogólnopolskie Spotkanie Środowisk Kresowych. W ramach spotkania zaplanowano prezentację instytucji zajmujących się dziedzictwem historyczno-kulturowym Kresów oraz organizacji, stowarzyszeń i środowisk Kresowych. Symbolicznym otwarciem spotkania było właśnie uruchomienie portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej. Odbyło się to w Lubaczowie w Miejskim Domu Kultury. Wziął w nim udział m.in. marszałek Władysław Ortyl.

Portal Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej to projekt przygotowany i zrealizowany przez Samorząd Województwa Podkarpackiego przy udziale środków EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego WP 2014-2020 oraz z budżetu województwa.

- Projekt powstawał w latach 2016 – 2020, a jego efektem jest ogromny zbiór materiałów, informacji, zdjęć, wspomnień, zdigitalizowanych eksponatów związanych z kresowym dziedzictwem. Dzięki wirtualnemu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej pojawiło się nowa przestrzeń do gromadzenia i udostępniania zbiorów w nowoczesnej formie. Głównym zadaniem portalu jest upowszechnianie dziedzictwa Kresów Rzeczypospolitej w jego różnych wymiarach - mówi nie ukrywając radości marszałek Władysław Ortyl, inicjator muzeum.

Dzięki współpracy z Muzeum - Zamek w Łańcucie, Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Arboretum w Bolestraszycach, zdigitalizowano i pozyskano ponad 1000 obiektów muzealnych, które tworzą wyjściowy zasób Portalu. Łączna waga ponad 18 tysięcy plików graficznych, które składają się na portal to 2,6 TB. Jest on dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Operatorem Portalu Muzeum Dziedzictwa Kresów Dawnej Rzeczypospolitej jest Centrum Kulturalne w Przemyślu, gdzie utworzono zespół redakcyjny.

Adres strony: www.kresymuzeum.pl

Źródło: materiały prasowe Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe