Zmarł Jerzy Pelc-Piastowski, jeden z ostatnich żołnierzy AK Łańcut

  • 27.04.2021, 09:05
Zmarł Jerzy Pelc-Piastowski, jeden z ostatnich żołnierzy AK Łańcut Zdjęcie Jerzego Pelca-Piastowskiego z okładki jednej z jego książek.

22 kwietnia 2021 w Katowicach zmarł Jerzy Pelc-Piastowski ps. „Łazik”, „Azymut”, „Tama”. Był jednym z ostatnich żyjących żołnierzy Obwodu Armii Krajowej Łańcut.

Jerzy Pelc urodził się w 1925 roku, Był synem majora Józefa Pelca (74 pułk piechoty), poległego w czasie kampanii polskiej 1939 roku pod Ciepielowem. Piastowski to jedno z fałszywych nazwisk okupacyjnych, przyjęte po wojnie jako element nazwiska. W pierwszych latach okupacji uczestniczył w konspiracji młodzieżowej w Łukowie na Podlasiu. W 1943 roku jako poszukiwany przez Gestapo przybył do Łańcuta.

Działał w oddziale dywersyjnym Józefa Lenara ps. „Piłka”. Brał udział w akcjach zaboru broni i wyposażenia wojskowego z niemieckich transportów kolejowych, dokonywał sabotażu i dywersji (infrastruktura kolejowa), uczestniczył w ubezpieczaniu alianckiego zrzutu lotniczego w Rakszawie, należał do grupy dywersyjnej atakującej wartownię przy przeprawie promowej w Starym Mieście koło Leżajska. W składzie oddziału partyzanckiego „Włodzimierz” walczył w lasach w rejonie Brzyskiej Woli i Kuryłówki na Zasaniu (czerwiec 1944 roku). Po wkroczeniu Armii Czerwonej uczestnik drugiego podziemia niepodległościowego (ROAK). Został aresztowany przez UB w Lublinie w sierpniu 1945 roku i skazany na sześć lat więzienia. Ciężko ranny podczas transportu do więzienia we Wronkach, został objęty amnestią w 1947 roku.

Dziennikarz, historyk, publicysta, był autorem autor licznych opracowań, artykułów i reportaży historycznych. Na podstawie własnych wspomnień napisał kilka książek działaniach żołnierzy AK w regionie łańcuckim, takich jak.: „Nasza jest noc”, „W poszukiwaniu zwycięstwa”, „Z akowskich wspomnień (Obwód Łańcut)”. Swymi życzliwymi wywiadami „Łazik” wspomagał dr. Andrzeja Borcza w pracach nad wydaną w ubiegłym roku monografią obwodu łańcuckiego Armii Krajowej.

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe