Zakończony remont dawnej świątynii ormiańskiej w Lesku

  • 06.04.2021, 09:20
Zakończony remont dawnej świątynii ormiańskiej w Lesku WUOZ Przemyśl

Zakończone zostały prace budowlane i konserwatorskie przy budynku dawnej świątyni ormiańskiej znajdującej się przy Placu Konstytucji 3-Maja nr 11 w Lesku. Głównym ich celem była adaptacja obiektu na Klub Seniora i Regionalna Izbę Pamięci. Gmina Lesko, która zajęła się tym cennym, przez długie lata zaniedbanym zabytkiem, uzyskała wsparcie finansowe ze środków zewnętrznych, a także miała swój wkład własny nie tylko finansowy, ale również organizacyjny.

Prace budowlane i konserwatorskie prowadzone były równolegle, co zapewniło należytą koordynację podejmowanych działań przy zabytkowej substancji, której zasadniczą cechą są nawarstwienia, niemożliwe do interpretacji bez wcześniejszej ingerencji w jej materię. Podczas prac odsłonięte zostały warstwy dotąd nieznane i nie ujawnione w trakcie badań poprzedzających inwestycję. Dotyczy to dekoracji malarskiej wnętrz obejmującej nie tylko ściany, ale również sufity. Znaczną jej część zachowano w oryginale, a tam gdzie problemy konstrukcyjne wymusiły większą wymianę substancji, odtworzono ją naśladowczo do oryginału.

Na zewnątrz odnowiono elewacje, które nieco zmieniły swa kolorystykę. Wymieniona została w całości więźba dachowa i blaszane jej pokrycie. Niektóre stropy trzeba było wzmocnić lub całkowicie przebudować. Los taki spotkał tez schody prowadzące na piętro. Częściowo zachowana została posadzka w sieni. Wymieniono również podłogi, zachowując na pierwszym piętrze dekoracyjny układ desek zgodny z oryginałem.  Budynek po generalnych pracach odzyskał wiele cech dawnego wyglądu. Funkcja jaką mu obecnie nadano powinna zapewnić jego dobrą kondycję na długie lata, a nie należy zapominać, że był on w stanie bliskim ruiny.

Żródło: WUOZ Przemyśl

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe