Zmarł Mirosław Rowicki - założyciel i wydawca "Kuriera Galicyjskiego"

  • 09.07.2020, 17:33 (aktualizacja 09.07.2020, 17:54)
Zmarł Mirosław Rowicki - założyciel i wydawca "Kuriera Galicyjskiego" fot. gov.pl

Nie żyje Mirosław Rowicki - założyciel, wydawca i redaktor naczelny lwowskiego "Kuriera Galicyjskiego" - największej polskiej gazety na Ukrainie.  Stworzone przez niego media odgrywają ogromną rolę w informowaniu o życiu tamtejszej Polonii jak również popularyzują historię Kresów.

Mirosław Rowicki urodził się w 1953 roku. W latach 1980-1981 był przewodniczący Komisji Zakładowej Solidarności KBM „Warszawa- Zachód” i delegat na Zjazd Regionu Mazowsze. W stanie wojennym zmuszony do odejścia z pracy podjął działalność rzemieślniczą. Działał w podziemnych strukturach Solidarności – głównie w zakresie kolportażu niezależnych wydawnictw i sprzętu drukarskiego. Na Ukrainie zamieszkał w 2000 roku, gdzie podjął działalność gospodarczą.

Od 2005 roku aktywnie włączył się w działalność na rzecz miejscowych Polaków oraz zbliżenia polsko-ukraińskiego. W 2007 roku założył "Kurier Galicyjski". Był inicjatorem i wydawcą jedynego na Ukrainie pisma dla dzieci w języku polskim –„Polak Mały”. Prowadzony przez Mirosława Rowickiego „Kurier Galicyjski” dostępny jest również w wersji elektronicznej. Portal www.kuriergalicyjski.com z powodzeniem pełni rolę internetowej gazety codziennej. „Kurier Galicyjski” ma też własną ekipę telewizyjną Kurier Galicyjski TV i radiową. Między innymi od kilku lat w eterze jest nadawana audycja „Na polskiej fali”, adresowana do Polaków w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie). Poza działalnością stricte medialną „Kurier Galicyjski” z inicjatywy Mirosława Rowickiego podejmował też inne działania, jak np. organizacja wystaw, myślą przewodnią których było zbliżenie polsko-ukraińskie. 

Mirosław Rowicki był inicjatorem i przewodniczącym Klubu Galicyjskiego – organizacji zrzeszającej polskich i ukraińskich publicystów, dziennikarzy, naukowców, pracowników naukowych, a także działaczy samorządowych; wydawcą periodyku „Wolni z Wolnymi” oraz inicjatorem powstania portalu będącego platformą medialną Klubu Galicyjskiego.

biogram za: emigra.com.pl

 

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe