12 lutego

  • 12.02.2019, 00:03 (aktualizacja 12.02.2019, 08:11)
12 lutego Mieczysław Kocyłowski, fot. wikipedia

12.02.1904 - W Zagórzu urodził się Edward Karol Szwed, nauczyciel i w okresie przedwojennym działacz narodowy na Śląsku Opolskim. Organizował Gimnazjum w Bytomiu i Polski Uniwersytet Ludowy na Śląsku Opolskim, pisał do prasy polonijnych m.in. o szykanowaniu polskiej ludności. Został usunięty z terytorium III Rzeszy. Po wybuchu wojny poszukiwany przez Gestapo, prowadził tajne nauczanie w Grodzisku Mazowieckimi Budzowie Wadowickim. 

12.02.1919  - W Zarszynie urodził się Mieczysław Porawski, ksiądz katolicki, Kanonik Kapituły Konkatedralnej w Stalowej Woli, Kapelan Honorowy Jego Świątobliwości z nominacji Jana Pawła II. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu pracował m.in. w Lesku, Dydni, Jarosławiu, Ulanowie. Przez 44 lata był proboszczem parafii w Racławicach koło Niska. 

12.02.1946 - Bojówka Ukraińskiej Powstańczej Armii uprowadziła ze wsi Mokre czterech polskich mieszkańców. Ich los pozostał nieznany. Mniej więcej w tym samym okresie UPA porwała i zamordowała również pięciu Polaków ze wsi Hołuczków.

12.02.1949 - W Iwoniczu Zdroju urodził się Józef Józefczyk, aktor m.in. Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

12.02.1997 - Zmarł urodzony w Dąbrówce Ruskiej (dawnej wsi, obecnie dzielnicy Sanoka) Mieczysław Kocyłowski, żołnierz podziemia antyhitlerowskiego i antykomunistycznego. W czasie okupacji należał do ZWZ/AK. Zasłynął brawurową ucieczką z pracy w warsztatach pod Mińskiem, gdzie miał wysadzić jedną z hal. Po wkroczeniu wojsk radzieckich działał w Narodowych Siłach Zbrojnych. Dowodził m.in. oddziałem, który podporządkowany został formacji Antoniego Żubryda.

12.02.1997 - Zmarł urodzony w Zarszynie Stanisław Hajnus. Z zawodu geodeta pracował m.in. w Bieszczadach. W latach 1990-94 burmistrz Jarosławia, później, aż do śmierci członek zarządu miasta.

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

antek z niebieszczan
antek z niebieszczan 08.03.2020, 12:26
Antoni Żubryd najpierw był agentem NKWD a po przewerbowaniu został agentem Gestapo . Po wyzwoleniu awansował na porucznika -oficera śledczego w Sanoku . Oczywiście Urząd Bezpieczeństwa Publicznego . Po tym jak ,,podli '' komuniści dowiedzieli się o pracy Zucha dla gestapo został ,,wyklętym '' Zastrzelił go inny agent UB Vaulin . Pewnie z rozkazu i dla posiadanych przez małżeństwo Żubrydów zrabowanych kosztowności . Powinienem dopisać c.d . Janusz Niemiec jako prześladowane dziecko ,,wyklętego " wraz z ,,nowym '' tatusiem przeprowadził się do Warszawy gdzie ,,tatuś ''awansował . Następnie Janusz Niemiec w ramach szykan komunistów ukończył liceum i szkołę oficerską Ludowego Wojska Polskiego . Następnie ukończył studia na politechnice i szykanowany zapisał się do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej a także w ramach pamięci po Tatusiu Zuchu został na ochotnika członkiem Ochotniczej Rezerwy Milicji Obywatelskiej . Po 1989 postanowił to rzucić i zostać prześladowanym kombatantem . Taki status otrzymał . Paraduje w dziwnym mundurku z orderami . To kiedy był Janusz Niemiec ( syn Antoniego Żubryda ) prawdziwy ? Jako działacz PZPR i ORMO czy jako kombatant ?

Pozostałe