Lampy Podkarpackiej Historii 2018 rozdane!

  • 11.12.2018, 07:18
Lampy Podkarpackiej Historii 2018 rozdane! Fot. Anna Kutrzeba/ Radio Rzeszów
   Grażyna Bochenek, Krystyna Chowaniec, Anna Stróż-Pawłowska, Waldemar Bałda i Bogdan Adam Miszczak to laureaci III edycji Lamp Podkarpackiej Historii. Uroczyste rozdanie honorowych nagród przyznawanych przez redakcję "Podkarpackiej Historii" osobom szczególnie zasłużonych w popularyzacji przeszłości Polski południowo-wschodniej  odbyło się w poniedziałek (10 grudnia) w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.
   Nagrody są przyznawane od grudnia 2016 roku. Laureaci otrzymują lampy naftowe, jakie przed laty były obowiązkowym elementem wyposażenia każdego domu i gospodarstwa. Symbolizują one światło rozjaśniające mroki przeszłości oraz odwołują się do historii regionu, będącego kolebką przemysłu naftowego, związanego z tak wybitnymi postaciami jak chociażby Ignacy Łukasiewicz czy Jan Zeh. Nagrody mają trafiać przede wszystkim do osób o dużych dokonaniach na polu popularyzacji historii, nie zawsze powszechnie znanych,  ale o istotnym dorobku.
     Impreza, która zgromadziła grono miłośników historii, przedstawicieli lokalnych władz, parlamentarzystów, działaczy społecznych i  przedsiębiorców odbywała się pod patronatem honorowym Wojewody Podkarpackiej Ewy Leniart, Marszałka Województwa Podkarpackiego Władysława Ortyla oraz Prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Patronami medialnymi były TVP Rzeszów, TVP Historia, Radio Rzeszów oraz portale dzieje.pl i podkarpackahistoria.pl. W czasie uroczystości wyświetlono trailer powstającego filmu o Ignacym Łukasiewiczu oraz fabularyzowany dokument "Jako w niebie, tak i w Komańczy" opowiadający o okresie internowania w Bieszczadach prymasa Stefana Wyszyńskiego. Stół z lokalnymi przysmakami przygotowało Stowarzyszenie Kultywowania Kultury i Tradycji Ziemi Futomskiej przy wsparciu masarni "Bawół" z Markowej i Przedsiębiorstwa Produkcji Lodów "Koral".
Laureaci Lamp Podkarpackiej Historii 2018
Grażyna Bochenek  dziennikarką Polskiego Radia Rzeszów. Zajmuje się kulturą, sprawami społecznymi oraz zdrowiem, przygotowuje materiały reporterskie oraz prowadzi programy radiowe. Najważniejsze wybrane prace to: cykl reportaży „Podkarpacki Poczet Aktorów” (bohaterowie: Zdzisław Kozień, Kazimierz Opaliński, Tadeusz Kondrat, Marian Łącz), cykl audycji „Szlakiem Tadeusza Kantora” (realizacja: Wielopole Skrzyńskie, Kraków, Paryż, Florencja, Mediolan), reportaż „Nasi Ukraińcy” – (I nagroda w Ogólnopolskim Konkursie POGRANICZE 2015 organizowanym przez Radio Olsztyn), reportaż „Normalni ludzie” (zrealizowany dzięki stypendium Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej, nominacja do Polsko – Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej imienia Tadeusza Mazowieckiego 2016 ), oraz cykl „Rzeszowski Poczet Artystów” (bohaterowie: Fred Zinnemann i Ignacy Machowski).
Krystyna Chowaniec - emerytowany nauczycielem historii i wizytator Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Komendantka Hufca Ziemi Sanockiej im. ks. hm. Zdzisława Peszkowskiego, prezesa Koła ŚZŻAK w Sanoku i prezesa Stowarzyszenia Wychowawców „Eleusis” w Sanoku. Od wielu lat zajmuje się historią regionu, a także organizuje różne formy upamiętniania postaci i wydarzeń historycznych. Spisała i przygotowała do druku wspomnienia kuriera ZWZ -AK – Jana Łożańskiego ( „Orzeł z Budapesztu” – 2012). Opracowała następujące publikacje: Ksiądz Prałat Harcmistrz Zdzisław Jastrzębiec Peszkowski – Patron Sanockich Harcerzy (2009); Dęby Pamięci w Sanoku (2010); 100 lat sanockiego harcerstwa (2011), Sto lat w służbie Niepodległej. 100 lat ZHP na Ziemi Sanockiej (2018). Redagowała wydanie wspomnień Arnolda Andrunika i Stefana Grzyba (2018). Gromadzi i opracowuje informacje o trasie kurierskiej ZWZ-AK kryptonim „Las”, które umieszczone są na stronie internetowej www.trasakurierskalas.pl. Jest także autorką artykułów o tematyce historycznej w prasie lokalnej. Zainicjowała i koordynowała działania upamiętniające osoby i wydarzenia: umieszczenie tablicy upamiętniającej Ks. Zdzisława Peszkowskiego na grobowcu rodzinnym w Sanoku (23.08.2008); ustawienie Krzyża Ofiar Polskiej Golgoty Wschodu na sanockim cmentarzu (10.11.2008), umieszczenie tablicy upamiętniającej Zbigniewa Czekańskiego, dowódcy Harcerskiej Kompanii Obrony Lwowa w 1939 roku, posadzenie 26 Dębów Pamięci w Sanoku, w ramach programu „Katyń ... pamiętajmy” (2009, 2012); umieszczenie w miejscu dworu w Żubraczem tablicy dla upamiętnienia Jadwigi z Gedroyciów Kociatkiewicz (19.09.2016), uhonorowanie płk. Zygmunta Żyłki- Żebrackiego (tablica pamiątkowa, sesja, wystawa) – 18.08.2018. Organizuje i prowadzi harcerskie rajdy piesze „Szlakiem kurierów beskidzkich ZWZ-AK”, sesje popularnonaukowe, wycieczki historyczno-krajoznawcze, konkursy historyczne i uroczystości.
Anna Stróż-Pawłowska - historyczka sztuki i muzealniczka, absolwentka Katolickiego Uniwersytety Lubelskiego. Wykładała historię sztuki w tymże uniwersytecie oraz Wyższej Szkole Teologiczno-Humanistycznej w Podkowie Leśnej. Po ukończeniu studiów doktoranckich i stypendium w Uniwersytecie w Kolonii, w 2015 r. powróciła na Podkarpacie (z którego północnych terenów pochodzi), pracując początkowo w Podkarpackiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, a od kwietnia podejmując zatrudnienie w Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Od sierpnia 2016 r. pełniła obowiązki kierownika Muzeum, a od usamodzielnienia jednostki w lipcu 2017 r. jest jej dyrektorem. Pomysłodawczyni i organizatorka wielu inicjatyw upamiętniających rodzinę Ulmów i - szerzej - polskich Sprawiedliwych, na Podkarpaciu, w kraju i poza granicami.
Waldemar Bałda - z  zawodu, nawyku i upodobania dziennikarz. Całe życie zawodowe w prasie krakowskiej: „Tempo”, „Gazeta Wyborcza”, „Dziennik Polski”, „Przekrój”; od 2009 r. freelancer. Autor, współautor bądź partycypant ponad 60 książek. Ulubiony gatunek: reportaż historyczny w konwencji opowieści; ulubione wydawnictwo: Jota redaktora Józefa Ambrozowicza z Rzeszowa. W bibliografii m.in. opowiadania „Miniatury bez morału”; reportaże historyczne: „Sowa i bocian. Opowieść o Posadzie Olchowskiej – III dzielnicy miasta Sanoka”, „Prawdy Igloopolu”, „Barwy kultury. 60 lat Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Sędziszowie Małopolskim” oraz „Z Niepodległej. Opowieść o Nowej Dębie – mieście powstałym dzięki odzyskaniu przez Polskę suwerenności”; tudzież książki biograficzne, takie jak: „Minia. Opowieść o Herminie Zubel”, „I stąd, i tu. Wielcy synowie ziemi ropczycko-sędziszowskiej”, „W Hucinie zawsze Pogoda”, „Henryk Cipora. Artysta z Krzywego”, „Franciszek Ksawery Prek. Świadek epoki”. Autor tekstów do stworzonych przez redaktora Ambrozowicza albumów: „Barwy festiwalu”, „Józef Mehoffer: artysta wszechstronny” i „Nowy Rzeszów”.
Bogdan Miszczak - producent, reżyser, założyciel Radia “Fakty”. Jest właścicielem Agencji Produkcji Radiowej, Telewizyjnej i Wydawniczej, która prowadzi Podkarpacką Telewizję OBIEKTYW.  Od trzech kadencji jest przewodniczącym Rady Programowej Radia Rzeszów. W 2018 roku otrzymał odznaczenie "Zasłużony dla Kultury Polskiej" nadane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest pomysłodawcą cyklu filmów średniometrażowych, fabularno-dokumentalnych pod wspólną nazwą "Historyczny pejzaż Podkarpacia". Filmy zrealizowane przez Podkarpacką Telewizję OBIEKTYW w 2016, 2017 oraz 2018 roku zostały wyróżnione głównymi nagrodami w konkursie  organizowanym przez Polską Izbę Komunikacji Elektronicznej oraz Krajową Radę Radiofonii i Telewizji i były pokazywane na wielu festiwalach za granicą i w Polsce. Film “Rzeczpospolita Iwonicka” i “Czas Leśnych Kurierów” zostały wyświetlone w czasie targów Reed MIDEM” Cannes w 2016 roku oraz umieszczony w targowym katalogu najciekawszych filmów dokumentalnych na świecie. Cykl filmów “Historyczny Pejzaż Podkarpacia” został wyróżniony na festiwalu “Losy Polaków” gdzie Bogdan Miszczak otrzymał za produkcje pierwszą nagrodę. Dokumenty fabularyzowane otrzymały również główną nagrodę ufundowaną przez Lasy Państwowe im. Adama Loreta. Film „Akcja Pensjonat” zdobył III nagrodę dla najlepszego filmu dokumentalnego na 5. Zamojskim Festiwalu Filmowym. Historyczny Pejzaż Podkarpacia to pięć dokumentów fabularyzowanych: “Rzeczpospolita Iwonicka”, “Czas Leśnych Kurierów”, “Akcja Pensjonat”, “Jako w niebie tak I w Komańczy”, a także będący obecnie w postprodukcji “Łukasiewicz – nafciarz romantyk”.
 
_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe