17.10.1973. "Złota bramka" Domarskiego na Wembley. [film]

  • 17.10.2018, 07:35 (aktualizacja 17.10.2018, 08:34)
17.10.1973. "Złota bramka" Domarskiego na Wembley. [film]

   

loadingŁaduję odtwarzacz...

- Grzegorz Lato, tam w środku mamy dwóch zawodników! McFarland… Ucieka teraz Gadocha… Domarski… Gol! Gol! Proszę Państwa! Sensacja na Wembley! - słowa niezapomnianego Jana Ciszewskiego komentującego 11 października 1973 roku na żywo mecz Anglia Polska na stadionie Wembley przeszły do historii. Podobnie jak strzelony w 57 minucie meczu gol zawodnika Stali Mielec Jana Domarskiego dający nam wymarzony awans do Mistrzostw Świata. Mimo upływu wielu lat często powracamy do tamtego wydarzenia. Tym częściej im mniej radości dają nam obecni futboliści.

    Tamten mecz decydował o awansie do Mundialu w Niemczech w następnym roku. Polakom co prawda wystarczał remis, ale zdecydowanym faworytem byli Anglicy. Brytyjskie media przed pojedynkiem zapowiadały zmiażdżenie przybyszów znad Wisły. To co się wydarzyło na stadionie wywołało szok i niedowierzanie. Anglicy co prawda szybko zdołali zremisować, ale nie zdołali już odebrać Polakom awansu. Już w kolejnym roku, na niemieckich boiskach, polska reprezentacja udowodniła, że to nie był przypadek. Trzecie miejsce na Mistrzostwach Świata i tytuł króla strzelców Grzegorza Laty sprawiły, że Polska wdarła się przebojem do futbolowej, światowej czołówki.

    Niewątpliwym bohaterem meczu na Wembley był Jan Domarski, wówczas napastnik Stali Mielec (wcześniej imienniczki z Rzeszowa). Bramka sprzed 45 lat na trwałe zapisała go w historii polskiego futbolu.

 

_

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Ryszard-new york
Ryszard-new york 18.10.2018, 20:03
Jan Domarski pieknie strzelil gola bo slicznie dostal podanie od Grzegorza Lato.

Pozostałe