Wicekról Indii pochodził z Rzeszowa!

  • 05.10.2018, 08:05
Wicekról Indii pochodził z Rzeszowa!

Rufus Daniel Izaacs, angielski arystokrata, dyplomata, prawnik i wicekról Indii, urodził 10 października 1860 roku w żydowskiej rodzinie w Rzeszowie. Jest to fakt mało znany, gdyż w wielu opracowaniach jako miejsce jego urodzenia błędnie podawany jest Londyn.

Jak podaje Andrzej Potocki w swym „Słowniku biograficznym Żydów z Podkarpackiego" rodzina Izaaków przeniosła się w latach 70. XIX wieku do Krakowa, skąd wyemigrowała do Anglii. Jego ojciec zajmował się w Spitalfields handlem owocami, dziadek stryjeczny był bokserem, zaś wujek burmistrzem Londynu.

Początkowo młody Rufus pracował na londyńskiej giełdzie. Po ukończeniu studiów został prawnikiem, zajął się też polityką. Został wybrany do Izby Gmin z ramienia Partii Liberalnej. W latach 1910-13 był prokuratorem generalnym, następnie do 1921 roku Lordem Najwyższym Sędzią.

W 1914 roku uzyskał szlachectwo. Został wicehrabią, później hrabią Reading., po latach markizem. Odnalazł się w dyplomacji, pełniąc m.in. funkcje ambasadora Wielkiej Brytanii w Stanach Zjednoczonych, w latach 1921-25 piastował funkcję wicekróla Indii. Zapisał się jako człowiek na którego rozkaz uwięziono przywódcę Hindusów Mahatmę Gandhiego. W latach 20. XX wieku Izaacs był m.in. przewodniczącym Izby Lordów i ministrem spraw zagranicznych w rządzie brytyjskim.

Zmarł 30 grudnia 1935 roku w Londynie.

(z)

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe