9.08.1992. Koniec olimpiady w Barcelonie: dwa medale podkarpackich sportowców.

  • 09.08.2018, 07:10
9.08.1992. Koniec olimpiady w Barcelonie: dwa medale podkarpackich sportowców. Artur Partyka

   9 sierpnia 1992 roku w Barcelonie zakończyły się XXV Letnie Igrzyska Olimpijskie. Polscy reprezentanci zdobyli na nich w sumie 19 medali: 3 złote, 6 srebrnych i 10 brązowych. 2 z nich były udziałem zawodników z podkarpackimi korzeniami.

    Do stolicy Katalonii pojechało w sumie dziesięciu sportowców związanych w różny sposób z dzisiejszym województwem podkarpackim. Na tej olimpiadzie chyba ostatni znaczący  sukces zanotowała polska reprezentacja piłki nożnej zdobywając srebrny medal. W składzie zespołu byli m.in. pochodzący z Kolbuszowej obrońca Widzewa Łódź Marek Bajor oraz bramkarz Igloopolu/Pegrotouru Dębica Aleksander Kłak. Razem kolegami cieszyli się ze srebra,

   Brązowy medal na barcelońskiej olimpiadzie, indywidualnie, zdobył z kolei Artur Partyka, urodzony i wychowany w Stalowej Woli wielokrotny mistrz Polski i Europy w skoku wzwyż. Na kolejnej olimpiadzie w Atlancie w 1996 roku miał osiągnąć jeszcze większy sukces, zajmując wówczas drugie miejsce.

    Wśród podkarpackich olimpijczyków, którym w Barcelonie zabrakło jednak szczęścia,  byli jeszcze m.in.: Leszek Bebło (maratończyk, urodzony w Sokolnikach koło Tarnobrzega), Jacek Hankiewicz (badmintonista, krośnianin), Grzegorz Kozdrański (rzeszowianin, skoczek do wody), Genowefa Olejarz-Patla (wielokrotna mistrzyni Polski w rzucie oszczepem, urodzona w Jeżowem koło Rudnika nad Sanem), Andrzej Rżany (pięściarz z Mielca) i Stanisław Szostecki (zapaśnik Stali Rzeszów).

    W Barcelonie pierwsze olimpijskie kroki stawiał chodziarz, lubaczowianin Robert Korzeniowski - medalowy rekordzista wśród polskich olimpijczyków. W Katalonii miał ogromnego pecha. Został zdyskwalifikowany na trzy kilometry przed metą, gdy zajmował drugie miejsce. Tamto niepowodzenie odbił sobie jednak z nawiązką na kolejnych trzech igrzyskach. z których przywiózł łącznie cztery złote medale.

s  

 

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe