Helen Rubinstein - "królowa kosmetyków" z dukielskimi korzeniami

  • 22.07.2018, 10:04
Helen Rubinstein - "królowa kosmetyków" z dukielskimi korzeniami

    Za życia stała się jedną z najbogatszych kobiet na świecie, nadzorującą imperium składającym się 30 tysięcy sklepów, fabryk i salonów kosmetycznych. Helena (Chaja) Rubinstein, twórczyni jednej z najbardziej uznanych marek kosmetyków, miała korzenie podkarpackie.

    Rodzice przyszłej „królowej kosmetyków” – Naftali i Augusta - pochodzili z Dukli, skąd po  ślubie w 1871 roku wyjechali do Krakowa. Tam zajmowali się m.in. handlem naftą i jajami. Chaja, urodzona 25 grudnia 1872 roku na krakowskim Kazimierzu, była najstarszą z ośmiorga dzieci w rodzinie. Zaczęła studia medyczne w Szwajcarii, ale przerwała je, by po jakimś czasie znaleźć się w Australii, gdzie rozpoczęła wielką karierę. Na jej wyjazd do wujka na antypodach wpływ miał brak zgody ojca na jej ślub z ukochanym i rodzicielstwie próby zeswatania jej z dużo starszym wdowcem.

    Zaczęło się od przypadku. Wyjeżdżając z Polski zabrała z sobą kilka słoiczków kremu, który jej matce przepisał krakowski lekarz. Skopiowała jego recepturę i początkowo chałupniczo we własnej kuchni, później na szeroką skalę zaczęła produkcję oraz handel kremami pielęgnacyjnymi. Okazały się hitami. W 1900 roku otworzyła pierwszy salon piękności w Melbourne. W następnych latach otwierała cieszące się ogromną popularnością sklepy m.in. w Paryżu i całą sieć w Stanach Zjednoczonych. . Niewątpliwie była prekursorką nowoczesnego rynku kosmetycznego. Jako pierwsza zastosowała np. podział skóry na różne typy i stworzyła kremy z filtrem przeciwsłonecznym.

    Po zakończeniu I wojny światowej osiadła w Paryżu, gdzie jej biznes zaczął funkcjonować pełną parą. Wkrótce była największym producentem kosmetyków w Europie, zaś po kolejnym światowym konflikcie, jej marka byłą znana już na wszystkich kontynentach. Jej pierwszym mężem był dziennikarz Edward Titus. W 1938 roku została księżną, dzięki powtórnemu wyjściu za mąż, tym razem  za gruzińskiego arystokratę-emigranta Achila Gourieliego. Była znawczynią i kolekcjonerką sztuki, udzielała się w działalności dobroczynnej , wspierała m.in. artystów, muzea i szkoły. Byłą osobą bardzo niskiego wzrostu, mierzyła zaledwie 147 centymetrów. W chwili śmierci (umarła 1 kwietnia 1965 roku w Nowym Jorku nie odzyskawszy przytomności po wylewie w swoim biurze) jej majątek szacowano na 100 milionów dolarów.

(saj)

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe