90 lat temu urodził się Wojciech Kilar

  • 16.07.2022, 09:41 (aktualizacja 17.07.2022, 06:28)
90 lat temu urodził się Wojciech Kilar

    17 lipca 1932 roku we Lwowie przyszedł na świat Wojciech Kilar, jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, w młodości mieszkający w Rzeszowie.

     Kilar trafił do Rzeszowa w 1944 roku, gdy jego rodzina został przymusowo wysiedlona ze Lwowa. Mieszkał w kamienicy przy ul. Grunwaldzkiej 6, Niedługi stosunkowo pobyt w dzisiejszej stolicy Podkarpacia zaważył na jego przyszłym życiu To tutaj zetknął się z pianistą, profesorem Kazimierzem Mirskim, który namówił go do komponowania i zapoznał z muzyką Ravela, Debussy'ego i Szymanowskiego/. To tutaj, jako piętnastolatek, odniósł pierwszy sukces, zdobywając drugie miejsce w Konkursie Młodych Talentów za wykonanie "Dwóch miniatur dziecięcych". Miasto jego młodości pozostało na zawsze w życzliwej pamięci wielkiego twórcy który mawiał: "Dziękuję Bogu, że jest Rzeszów, cudowne polskie miasto". 

   Wojciech Kilar zasłynął jako wybitny kompozytor muzyki poważnej i muzyki filmowej. Komponował do takich m.in. filmów jak "Sami swoi" Sylwestra Chęcińskiego, "Lalka" Wojciecha Jerzego Hasa, "Rejs" Marka Piwowskiego, czy "Pianista" Romana Polańskiego. Był także autorem muzyki do filmów zagranicznych, m.in. do "Drakuli" Francisa Forda Coppoli, "Portretu damy"  Jane Campion czy "Królów nocy" Jamesa Graya. Za muzykę do "Pianisty" zdobył francuskiego Cezara, a za muzykę do "Drakuli" nagrodę Stowarzyszenia Kompozytorów Amerykańskich.

    27 stycznia 1998 roku został Honorowym Obywatelem Miasta Rzeszowa. Jest patronem jednej z rzeszowskich ulic i miejscowej szkoły muzycznej. Wojciech Kilar zmarł 29 grudnia 2013 roku w Katowicach w wieku 81 lat.

fot wojciechkilar.pl/Mariusz Makowski

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe