Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
sobota, 27 kwietnia 2024 22:44
Reklama
News will be here

Szymon Jakubowski

Redaktor Naczelny "Podkarpackiej Historii"
Szymon Jakubowski

16 artykułów

Dziennikarz, regionalista, publicysta historyczny. Autor tysięcy tekstów informacyjnych i publicystycznych publikowanych w prasie regionalnej, krajowej i polonijnej. Na przełomie lat 80. i 90. XX wieku wydawca niezależnej prasy młodzieżowej, korespondent „Świata Młodych” i stażysta w kilku warszawskich redakcjach. Zawodowo związany m.in. z dziennikami „Życie Codzienne”, „Dziennik Polski”, „Super Express”, „Super Nowości”, miesięcznikiem "Wiadomości Małopolskie".  W różnych tytułach pełnił także funkcje, m.in. sekretarza redakcji i kierownika działów. Laureat wielu nagród dziennikarskich i za osiągnięcia w dziedzinie kultury, m.in. Podkarpacki Dziennikarz Roku 2005. Trzykrotny zdobywca Nagród Dziennikarskich Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych (dwa razy drugich, raz pierwszej). W 2015 roku otrzymał Nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego, zaś w 2022 roku Nagrodę Marszałka Województwa Podkarpackiego "Znak Kultury".  Otrzymał kilka społecznych i państwowych odznaczeń: srebrny i brązowy Medal za Zasługi dla Pożarnictwa oraz Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Twórca portalu podkarpackahistoria.pl (od 2012 roku), zaś od 2014 roku wydawca popularnego dwumiesięcznika „Podkarpacka Historia”. Współautor publikacji „Popiół i zamęt. Wspomnienia dziennikarzy” (Rzeszów 2015) i „Śladami Austro-Węgier” (Kraków 2018), autor reporterskiej książki „Skrzydła nad Wisłokiem. Z dziejów rzeszowskiego lotnictwa i lotniska Rzeszów-Jasionka” (Rzeszów 2019). pitavalu "Byk, Maczuga i inni" (Rzeszów 2021) oraz zbioru tekstów "W galicyjskim Rzeszowie" (Rzeszów 2021).


Artykuły

Zdewastowany grobowiec poległych na służbie policjantów
Zdewastowany grobowiec poległych na służbie policjantów

Znajdujący się na cmentarzu w Sanoku grobowiec, w którym spoczywają dwaj polegli w 1922 roku w walce z bandytami policjanci, został zniszczony. Według wnuczki jednego z funkcjonariuszy skala zniszczeń może wskazywać na celową dewastację. Śledztwo w tej sprawie podjęła policja.

06.04.2024 07:38
Naddniestrze. Na dawnym pograniczu polsko-tureckim
Naddniestrze. Na dawnym pograniczu polsko-tureckim

Raszków to dość duża, licząca 2 tysiące mieszkańców wieś nad Dniestrem na północy Naddniestrza - formalnie części Mołdawii, faktycznie niezależnego, chociaż nieuznawanego przez świat, państwa funkcjonującego dzięki poparciu Rosji. Do II rozbioru w 1793 roku miejscowość leżała na południowo-wschodnich rubieżach Rzeczypospolitej. Tu znajdowała się ostatnia polska twierdza na granicy z Turcją. Ślady polskości, mimo upływu ponad dwóch stuleci, nadal są tu widoczne.

25.02.2024 11:13
Odzyskane Bieszczady, utracona Sokalszczyzna. Korekta granicy polsko-radzieckiej 1951.
Odzyskane Bieszczady, utracona Sokalszczyzna. Korekta granicy polsko-radzieckiej 1951.

W 1951 w zamian za bogate w węgiel kamienny skrawki Lubelszczyzny Polska odzyskała kawałek Bieszczad z Ustrzykami Dolnymi i Lutowiskami. Wymiana, mimo, że dotyczyła terytorium stosunkowo niewielkiego, bo równego mniej więcej obszarowi Warszawy, wzbudzała i nadal wzbudza ogromne kontrowersje.

14.02.2024 12:50    1
Maciej Warzecha. Chłopski poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego
Maciej Warzecha. Chłopski poseł do galicyjskiego Sejmu Krajowego

Przez sześć lat zasiadał w galicyjskim Sejmie Krajowym, był aktywnym działaczem raczkującego jeszcze ruchu ludowego, wziętym spółdzielcą i samorządowcem. Maciej Warzecha – włościanin z poddębickiej Jodłowej, to postać niewątpliwie warta przypomnienia.

31.01.2024 08:26
„Przywieźliśmy pacjenta” – czyli prymas Wyszyński w Komańczy
„Przywieźliśmy pacjenta” – czyli prymas Wyszyński w Komańczy

29 października 1955 roku pod klasztor Zgromadzenia Sióstr Nazaretanek w Komańczy podjechały samochody z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa i niezwykłym więźniem. - Przywieźliśmy siostrom pacjenta – oświadczyli ubecy zaskoczonym zakonnicom. Owym „pacjentem” był prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński. Jego pobyt w Komańczy miał trwać dokładnie rok bez jednego dnia. Do 28 października 1956 roku.

27.10.2023 13:43
Przedwojenne plany budowy rzeszowskiego lotniska na Słocinie
Przedwojenne plany budowy rzeszowskiego lotniska na Słocinie

Już latem 1936 roku istniały dość skonkretyzowane plany budowy lotniska w Rzeszowie. Jak wynika z zachowanych relacji prasowych, miało ono powstać w odległości 2-3 kilometrów na wschód od ówczesnych granic miasta, na Słocinie.

27.10.2023 05:42    1
Czas zatrzymany w kadrze, czyli o rodzinie fotografów Januszów
Czas zatrzymany w kadrze, czyli o rodzinie fotografów Januszów

Przez dziesięciolecia znajdujący się na ulicy Sandomierskiej (później Grunwaldzkiej) zakład fotograficzny Edwarda Janusza zaliczany był do najlepszych nie tylko w Rzeszowie, ale i całej dawnej Galicji. Tysiące zachowanych zdjęć stanowiących spuściznę po firmie, są dzisiaj niezwykle cennym materiałem dokumentującym dawne życie miasta i jego mieszkańców.

18.10.2023 10:16
Jak rzeszowski komendant policji zaciekle międzywojennych bandytów ścigał
Jak rzeszowski komendant policji zaciekle międzywojennych bandytów ścigał

W marcu 1920 roku przed plutonem egzekucyjnym w Rzeszowie stanął Julian Jakubowski, rodem z Tarnowa (niekiedy podawana była informacja, iż był synem szewca z okolic Sędziszowa Małopolskiego), który wraz z kompanem niejakim Władysławem Popkiem stworzył bandę terroryzującą mieszkańców powiatu rzeszowskiego. Słynęli i z nadzwyczajnej śmiałości i z okrucieństwa. Swą działalność rozpoczęli jeszcze u schyłku rządów austriackich. Na przełomie sierpnia i września 1918 roku ich ofiarą padł, zasztyletowany z zimną krwią, 48-letni wachmistrz żandarmerii Broda.

17.10.2023 20:03    1
Maksymilian Fingerchut - wybitny geolog, więzień  Auschwitz
Maksymilian Fingerchut - wybitny geolog, więzień Auschwitz

To nieco zapomniana, a niezwykle ciekawa postać, przez lata związana z ziemią sanocką. Tu przez dłuższy czas kierował naftową spółką, był wybitnym inżynierem górniczym i geologiem. Mimo żydowskiego pochodzenia przeżył obóz Auschwitz do którego trafił z I transportem w czerwcu 1940 roku.

17.10.2023 19:39    1
Andrzej Oskard - galicyjski służbista, który uratował rzeszowskie Gimnazjum
Andrzej Oskard - galicyjski służbista, który uratował rzeszowskie Gimnazjum

W drugiej połowie lat. 50. XIX wieku rzeszowskiemu Gimnazjum groziła degradacja do niższej rangi. Wśród osób, które uratowały, a wkrótce podwyższyły rangę szkoły był Andrzej Oskard - dyrektor placówki, później inspektor krajowy szkół średnich. Za jego rządów w Rzeszowie odbyły się pierwsze egzaminy maturalne.

26.09.2023 07:24
Podziel się

Reklama
News will be here