Średniowieczne cmentarzysto odkryto w czasie budowy przemyskiego sądu

  • 22.07.2020, 21:11 (aktualizacja 22.07.2020, 21:24)
Średniowieczne cmentarzysto odkryto w czasie budowy przemyskiego sądu Fot. WUOZ Przemyśl

    Cmentarzysko z okresu średniowiecza odkryto w czasie prac związanych z nadzorem archeologicznym przy budowie nowej siedziby Sądu Rejonowego w Przemyślu.

     W trakcie prac archeologicznych, na obszarze 8,5 ara, zarejestrowano 35 grobów szkieletowych. Groby były orientowane na osi wschód-zachód. Trzy z nich z niewielkim odchyleniem na południe, pozostałe z odchyleniem na północ. Zmarłych chowano z głową ułożoną na zachód. W jednym przypadku zmarły był pochowany z głową w kierunku wschodnim. Niektórzy zmarli byli wyposażeni w dary grobowe.

     W 14 grobach zarejestrowano naczynia ceramiczne w różnym stopniu zachowania (od całych naczyń – dwa zabytki, po pojedyncze fragmenty skorup). W grobach odkryto również ozdoby (dzwoneczki, obrączki i zausznice) oraz nożyki. Przy 8 pochówkach znajdowały się ozdoby, prawdopodobnie wykonane z brązu, miedzi lub srebra. Nożyki znaleziono przy 3 szkieletach. Zabytki zostaną poddane konserwacji, co pozwoli na sprecyzowanie rodzaju metalu. Trwają badania antropologiczne szczątków kostnych.
     Odkryte groby tworzą cmentarzysko, które może być datowane na X-XII w.  

Źródło: Renata Zych, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków z/s w Przemyślu.

 

 

_

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe