Rzeszów lat 60. XX wieku w obiektywie Józefa Gajdy.

Rynek

Rynek

Rzeszowski Rynek był placem budowy niemal przez cała drugą połowę XX wieku.
Rynek

Rynek

Takie obrazki znikły już z płyty rzeszowskiego Rynku
Staromieście

Staromieście

Połowa lat sześćdziesiątych ub. stulecia. Stare Staromieście umiera. Takie są nieuchronne prawa rozwoju...
Staromieście

Staromieście

W tym miejscu, z dawnego Staromieścia pozostała jedynie zabytkowa kapliczka, pod którą – jak głosi legenda – modlił się św. Wojciech. Stojący z tyłu żuraw budowlany sygnalizuje nadejście nowych czasów.
Staromieście

Staromieście

Byli właściciele staromiejskich chałup dostali mieszkania na pobliskim nowym osiedlu 1000 – lecia bądź w innych dzielnicach miasta. Lecz pamięć o ojcowiźnie nachodziła ich do końca życia.
Sienkiewicza

Sienkiewicza

Kładka na Przyrwie łączyła Sienkiewicza ze staromiejskim kościołem. Nieopodal widać już szkielet przyszłego biurowca Rzeszowskich Zakładów Przemysłu Owocowo – Warzywnego „Alima” .
Dąbrowskiego

Dąbrowskiego

1973. Powstały główne arterie biegnące przez centrum: wschód – zachód i północ – południe, zmodernizowano inne ważne ulice. Na zdjęciu roboty na Dąbrowskiego.
Centrum

Centrum

W centrum miasta ogromny plac budowy. Tu zaplanowane główne rzeszowskie rondo wraz z nowymi trasami przelotowymi oraz wiaduktami. Szkielet hotelu Rzeszów sięga już 6. piętra.
Centrum

Centrum

Rok 1966. Po ogrodzie Bernardynów pozostały resztki. Już wytyczono trasę nowej arterii północ - południe. W latach siedemdziesiątych zlokalizowano tu największy parking w centrum
Centrum

Centrum

Józef Gajda, z dachu WRN (PUW), z pasją autentycznego reportera dokumentował zmiany w rzeszowskim krajobrazie. Rok 1968. Trasa Grunwaldzkiej, głównej ulicy z centrum do dworca, już zakłócona jest gotowym fragmentem arterii 22 Lipca (Piłsudskiego).
Centrum

Centrum

Na tej zaś fotce, uwieczniono róg Grunwaldzkiej po drugiej stronie 22 Lipca. Ostatnie miesiące starych oficyn. Po kilku latach, zastąpią je pawilony m.in. dla PKO BP.
Centrum

Centrum

Krok dalej – przepołowiona stara ulica Asnyka. Do EUROPY jednak jeszcze bardzo daleko
Marszałkowska

Marszałkowska

Skrzyżowanie Marszałkowskiej, Nowotki i Krasickiego (dziś Warszawskiej i Lubelskiej). W 2005 roku powstało tu rondo im. Jana Pawła II.
Centrum

Centrum

Końcówka lat sześćdziesiątych. Hotel Rzeszów sięgał już dachu. Po pobliskich chałupkach wkrótce nie pozostał ślad.
Załęże

Załęże

Budowniczowie postawili podpory pod tak potrzebny most Załęski. Połączy centrum z dzielnicą przemysłową, gdzie znajdą swe miejsce m.in. ciepłownia, oczyszczania ścieków, baza MPGK. Na horyzoncie pagórki Pobitego.
Jabłońskiego

Jabłońskiego

Widok z wiaduktu Tarnobrzeskiego na ulicę Goslara (Jabłońskiego). Z lewej strony nowego wysokościowca widać budynek w stanie surowym przedsiębiorstwa Poczta Polska Telegraf i Telefon.
Ruska Wieś/ os. Tysiąclecia

Ruska Wieś/ os. Tysiąclecia

Kolejny fragment Rzeszowa po którym nie pozostał ślad. Takie uliczki jak Promień czy Podwale figurują jedynie na archiwalnych mapach. Za torami na miejscu Ruskiej Wsi góruje nowe osiedle 1000 – lecia.
Centrum

Centrum

Budowa nowego bloku.
Baranówka

Baranówka

Za Polikliniką MSW, na dawnych polach staromiejskiego folwarku, stopniowo rosły kolejne osiedla Baranówki (os. XX-lecia, po 1989 nazwane os. gen. Władysława Andersa).
Dworzec PKP

Dworzec PKP

Podziel się:
Oceń:
06.07.2018, 17:21

Fotografie Józefa Gajdy, zmarłego w 2013 rzeszowskiego urzędnika i społecznika, który przez dziesięciolecia amatorsko fotografował Rzeszów i odbywające się tu wydarzenia, to podróż w przeszłość. Większość z tych fotografii pochodzi niewątpliwie z lat 60. XX wieku. Wątpliwości, czy nie są one późniejsze, dotyczą zdjęć Rynku. Opisy są autorstwa Ryszarda Beresia.

Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

KM
KM 14.06.2020, 00:11
Ul. Jabłońskiego to lata 80-te.
jerzy
jerzy 04.09.2019, 21:41
droga mlodziezy trzeba było sie urodzic w latach 50 ,kazde zdjecie to nostalgia.
MP
MP 17.02.2019, 22:58
Zdjęcie siódme od góry jest zwierciadlanym odbiciem. To plac Śreniawitów.
JAcek
JAcek 24.11.2018, 09:02
Super zdjęcia!
Może znajdzie się ktoś, kto opracowałby do każdego zdjęcia jego lokalizację na współczesnej mapie z oznaczeniem, z którego miejsca zostało ono zrobione? Dałoby to ciekawe wyobrażenie, jak zmienił się Rzeszów przez ponad pół wieku.
AS
AS 20.10.2018, 20:45
świetne, szkoda tylko, że nie ma odnośników z lokalizacją lub zdjęć współczesnych tych miejsc