Czy cukrzycy muszą obawiać się aspartamu?

  • 11.03.2020, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Czy cukrzycy muszą obawiać się aspartamu?
Choć powszechny dostęp do Internetu powinien nam wszystkim dawać wyłącznie korzyści, okazuje się, że żyjemy w świecie, w którym dezinformacja w wielu kwestiach szerzy się w ogromnej skali. Skutkiem tego przyjmujemy, że coś nieszkodliwego może stanowić dla nas truciznę. Tym sposobem do dziś narosło wiele nieprawdziwych mitów m.in. na temat aspartamu.

Zanim jednak w gąszczu wątpliwych źródeł odnajdziemy rzetelne informacje, może upłynąć sporo czasu. Nie każdy jednak ma tyle cierpliwości i bierze za pewnik to, co zostało powtórzone wiele razy, bez sprawdzenia źródeł tych informacji. Jak to w rzeczywistości jest z tym aspartamem w kontekście cukrzycy?

Nie ilość, a przede wszystkim jakość informacji

Po wrzuceniu pewnych haseł do wyszukiwarki internetowej od samego początku bywamy bombardowani newsami, których nagłówki przyprawiają o ciarki. Autorzy tych wpisów starają się nas przekonać o tym, w jak niebezpiecznym położeniu będziemy w momencie sięgania po produkty zawierające aspartam.

Problem zasadniczo polega na tym, że wspomniane artykuły to nierzadko powielone mity lub informacje nie bazujące na żadnych uznanych źródłach. W świecie nauki nikt nie traktuje poważnie takich treści. Nic dziwnego, skoro na drugim biegunie polega się na wynikach badań przeprowadzonych ze ściśle ustaloną metodologią.

Autorzy wysuwający tezę o szkodliwości aspartamu zwykle nie potrafią wskazać tak naprawdę, skąd zaczerpnęli wiedzę w tym temacie. Ten słodzik syntetyczny będący w wielu przypadkach zamiennikiem cukru używany jest w przemyśle żywieniowym od kilku dekad i ciężko wyobrazić sobie, żeby branża miała nagle z niego zrezygnować.

Aspartam nadzieją czy zagrożeniem dla cukrzyków?

Chorujący na cukrzycę muszą przestrzegać wielu zaleceń, by nie pogorszyć swojego stanu zdrowia. W skrajnych przypadkach zaniedbywanie tych kwestii może prowadzić do poważnych konsekwencji. Szczególnie istotne dla cukrzyków jest zadbanie o właściwą dietę, a przede wszystkim ograniczenie spożywania cukrów prostych.

Mimo wszystko większość cukrzyków chciałaby móc słodzić herbatę czy kawę jak dawniej. To właśnie dla takich osób aspartam jest poniekąd namiastką normalności. Dzięki niemu cukrzyca wcale nie musi oznaczać rezygnacji ze słodkich smaków. Czy jednak używanie aspartamu przez chorujących na wspomnianą chorobę jest w pełni bezpieczne?

Wokół tego tematu narosło wiele kontrowersji i jak się okazało, były one wyolbrzymione. Dziś wiemy już na pewno, że nic nie stoi na przeszkodzie, by cukrzyk sięgał po aspartam. Badania kliniczne potwierdziły, że ten syntetyczny słodzik może być spożywany bez obaw przez osoby chore na cukrzycę. Szczegółowe informacje na temat wpływu aspartamu na cukrzyków bez trudu odnajdziemy w Internecie.

Często boimy się na zapas tego, co nie stanowi dla nas żadnego zagrożenia. Niesłusznie demonizowany aspartam wcale nie jest groźny dla cukrzyków, choć niektóre źródła chcą nas utwierdzać w odmiennym przekonaniu. Starajmy się więc czerpać informacje ze sprawdzonych miejsc, gdyż tylko wtedy będziemy mieć pewność, że nie zaszkodzimy sobie w żaden sposób.

Grupa Tipmedia
--- Artykuł sponsorowany ---
Podziel się: