Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 03:14

Jaki komin do nowoczesnego domu?

Budując dom, wybieramy okna, podłogi czy kolor ścian. Ale, jak się okazuje, równie ważną decyzją do podjęcia jest ta odnośnie systemu kominowego w budynku. Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?
  • 29.05.2022 23:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jaki komin do nowoczesnego domu?

Komin ceramiczny czy stalowy?

Obecnie na rynku materiałów budowlanych można przebierać w propozycjach producentów. Najczęściej stosowanym systemem są gotowe kominy, wykonane z materiałów ceramicznych. Są bardzo uniwersalne, a także charakteryzują się korzystnym stosunkiem jakości do ceny. Konkurencyjne względem nich są stalowe systemy kominowe, wybierane chętnie przez miłośników industrialnego klimatu we wnętrzu.

Trzecia opcja to komin w starym stylu – czyli całkowicie murowany przewód, budowany od podstaw. Każde z tych rozwiązań ma swoje mocne i słabe strony. Każdy z systemów kominowych powinien zostać dobrany do indywidualnych wymagań i preferencji przyszłych użytkowników.  Ważne są także techniczne możliwości zainstalowania konkretnego typu komina.

Solidny jak komin

Przewagą gotowych systemów kominowych jest dobrze znana ich charakterystyka techniczna. Decydując się na jeden z modeli danego producenta od razu mamy informację o wydajności, wymiarach czy maksymalnej temperaturze roboczej. Komin ceramiczny jest stosowany zarówno w budownictwie jednorodzinnym jak i wielolokalowym. Tego typu konstrukcje charakteryzują się kompaktowymi wymiarami, a jedocześnie mają dużą wytrzymałość. Przeznaczone są do pracy zarówno ze spalinami suchymi jak i mokrymi. Jeśli chodzi o zakres temperatur spalin, to wynosi on od 60 do nawet 600 stopni Celsjusza. Producenci deklarują, że kominy tego typu są odporne nawet na wewnętrzny pożar sadzy.

Warto wiedzieć, że decydując się na komin ceramiczny, zyskujemy możliwość podłączenia do niego niemal dowolnego urządzenia grzewczego. Wynika to z faktu, że przewodem tego typu mogą być odprowadzane spaliny powstałe w wyniku spalania węgla, gazu, biomasy czy pelletu. Dużą zaletą gotowych systemów kominowych jest prostota montażu. Całość składa się z poszczególnych elementów – kształtek keramzytowych, które muruje się na cienką spoinę, a następnie wypełnia dedykowanym wkładem ceramicznym. Przestrzeń pomiędzy tymi materiałami może być wypełniana izolacją termiczną, poprawiającą właściwości użytkowe komina. Elementami systemu są także akcesoria w postaci wyczystki, czapy kominowej czy redukcji i uszczelnień.

A może komin stalowy?

Kominy wykonane ze stali to rozwiązania służące do odprowadzania spalin z urządzeń grzewczych – przede wszystkim kotłów gazowych, ale wykorzystuje się je również do pieców opalanych drewnem czy pelletem. Mogą być instalowane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Montowane do elewacji nie wymagają uzyskiwania pozwolenia na budowę, co upraszcza proces inwestycyjny. W ofercie producentów znajdziemy kominy jedno jak i wieloprzewodowe, również takie, które poza odprowadzaniem spalin, pełnią również funkcję przewodu powietrznego, doprowadzającego tlen do paleniska. W zależności od preferencji, stalowy komin może być malowany proszkowo na dowolny kolor, lub pozostać w wariancie surowym – srebrnej stali kwasoodpornej.

--- Artykuł sponsorowany ---