Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 06:16

Historia żarówki-wynalezienie i rok powstania

Żarówka, czyli niepozorna, oświetlona od wewnątrz szklana kula, bez której nie wyobrażamy sobie codziennego funkcjonowania. Za twórcę żarówki uważany jest Thomas Edison, choć tak naprawdę ulepszył on odkrycie Josepha Wilsona Swana z 1860 r. Wynalazek Edisona uzyskał patent w 1879 r. W miarę upływu czasu konstruktorzy doskonalili budowę żarówki, nieustannie poprawiając jej wydajność oraz wytrzymałość. Pojawiły się wolframowe żarniki oraz gazowe wypełnienie. W dzisiejszych czasach używa się argonu wymieszanego z azotem. Żarówka to najstarsze znane elektryczne źródło światła. Jej wykorzystanie jest praktyczne, ale pełni również funkcję dekoracyjną.
  • 24.05.2022 11:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Historia żarówki-wynalezienie i rok powstania

Pierwsza żarówka

Edison nie był pierwszą osobą, która chciała wynaleźć elektryczne źródło światła. Wielu wynalazców, próbowało uzyskać pożądany efekt, stosując najprzeróżniejsze materiały. Pierwszy, zapisany na kartach historii odkrywca to Frederick de Moleyns. W 1841 r. opatentował lampę, która posiadała cienki drut z platyny, rozświetlający się pod wpływem prądu elektrycznego. Miała ona jednak bardzo krótką żywotność. Niestety platyna szybko ulega stopieniu. Pionierem żarówki był jednak wspomniany wcześniej Joseph Swan. Jako pierwszy zastosował włókno węglowe, dzięki któremu żarówka jarzyła się światłem nawet 13 godzin. Od wynalazku Edisona różniła się zastosowaniem cokołu bagnetowego, a nie gwintu. W 1913 Irving Langmuir stworzył pierwszą żarówkę, w której zastosowany został żarnik z wolframu i takie żarówki obecne są w naszych domach po dziś.

Pierwsza żarówka Edisona

Pomiędzy Edisonem a Swanem toczyły się liczne batalie sądowe, o to który jest prawowitym wynalazcą żarówki. Ostatecznie ten zaszczytny tytuł przyznany został temu pierwszemu. Skrętka w żarówce Edisona stworzona została z włókien węglowych. Pierwsza lampka paliła się tylko 8 minut, ale dzięki udoskonaleniom wydłużono czas jej działania do nawet kilkuset godzin. Ich żarnik zbudowany został ze zwęglonych włókien jednej z odmian japońskiego bambusa, które okazały się najtrwalsze. Edison stworzył liczniki, bezpieczpieczniki, przełączniki, przeciągnął kable, a finalnie stworzył elektrownie. Dzięki niemu pierwszy raz rozbłysło światło na ulicach Nowego Jorku.

Żarówka dawniej i dziś

Na przestrzeni lat zmieniał się wygląd oraz budowa żarówki, choć jej funkcja pozostawała taka sama. Zaczęły pojawiać się lampy jarzeniowe oraz neonowe, a także pierwsze świetlówki. W miarę upływu czasu zaczęto wymyślać coraz bardziej energooszczędne rozwiązania. Powstały żarówki próżniowe, gazowane oraz znane wszystkim halogeny. Dzisiaj najbardziej ekonomicznym i pożądanym rozwiązaniem są żarówki ledowe. Żarówka ledowa gwarantuje dużą oszczędność energii, a co za tym idzie pieniędzy. Światło w nich powstaje nie przy pomocy żarnika, a pod wpływem działania diod elektroluminescencyjnych, a także sterownika oraz układu optycznego. Oświetlenie ledowe daje nam możliwość wyboru koloru, barwy i natężenia światła. Wśród szerokiej oferty, jaką oferują nam producenci, możemy wybierać do woli, a każdy znajdzie najlepsze możliwe oświetlenie dostosowane do potrzeb użytkowych i dekoracyjnych w wykończeniu aranżacji naszego domu.

Materiał opracowany przez specjalistę sklepu LEDstyl.pl

--- Artykuł sponsorowany ---