Jak pozbyć się z ogrodu nieproszonych gości?

  • 25.02.2022, 10:00
  • Grupa Tipmedia
Jak pozbyć się z ogrodu nieproszonych gości?
Prowadzenie ogrodu bywa wymagające z racji, że często pojawiają się w nim insekty czy też inne stworzenia, które niekoniecznie podnoszą walory tego miejsca. Świetnym przykładem są tutaj nornice czyli niewielkich rozmiarów zwierzęta, które często wiele osób myli z myszami. Nie są one mile widziane przez wzgląd na to, że doprowadzają do zniszczeń poprzez przegryzanie korzeni czy też kory. Chcąc tego uniknąć konieczne jest zastosowanie odpowiedniego zabezpieczenia.

Na szczęście sposób na nornice nie jest jeden a kilka. W pierwszej kolejności można pomyśleć o specjalnych osłonkach, które są rozstawiane wokół drzewek bądź sadzonek. Czasem sprawdzają się także siatki wykonane z trwałego tworzywa PCV. Wybór konkretnego materiału jest jednak zależny bezpośrednio od tego jaki efekt wizualny chcemy uzyskać. Tego typu sposób na nornice uniemożliwi gryzoniom dotarcie do korzeni czy też samych gałęzi.

Kolejną metodą na to, aby uniknąć zniszczeń jest zastosowanie roślin w ogrodzie, za którymi nasi goście nie przepadają. Skutecznie odstraszy je czosnek, mięta czy też nostrzyk czyli rośliny, które charakteryzują się dość intensywnym zapachem. Inne podejście warto zastosować jeśli już dojdzie do pojawienia się nornic w ogrodzie. Wówczas trzeba podjąć bardziej radykalne rozwiązania. Tutaj także sprawdzi się sposób związany z nielubianymi przez nornice roślinami ale także bardziej bezpośrednie działanie jakim są świece dymne.

Bezpieczne sposoby walki z intruzami

Sięgając po bardziej zdecydowane rozwiązania należy pamiętać o tym, żeby były one bezpieczne zarówno dla samego użytkownika jak również zwierząt. Świece dymne charakteryzują się tym, że umieszcza je się w wydrążonym tunelu, a powstały po zapaleniu dym osadza się na jego ścianach. Jest to wariant, który może być nieco szkodliwy dlatego też innym ale równie skutecznym rozwiązaniem, coraz częściej pojawiającym się zarówno w dużych jak i małych ogrodach są odstraszacze dźwiękowe.

Montaż tego typu urządzeń nie jest niczym trudnym. Wystarczy umieścić pręt w ziemi, a na to zamontować cokolwiek co podczas wiatru będzie skutkowało dźwiękiem. Jest to bardzo korzystna opcja, która nie wymaga praktycznie ponoszenia żadnych kosztów. Istnieją także środki do kupienia w specjalistycznych sklepach o składzie chemicznym. Stosuje się je zazwyczaj wtedy gdy wszystkie inne wykorzystywane sposoby nie przynoszą zamierzonego efektu.

Sposób na nornice o takich charakterze także nie musi być niebezpieczny. Mimo zastosowania chemicznych substancji sam preparat ma charakter wyłącznie drażniący co w dłuższym czasie nie wyrządza żadnej krzywdy. Jesteśmy w stanie pozbyć się intruzów nie sprawiając im przy tym żadnej krzywdy. Decydując się na taką opcję konieczne jest zapoznanie się z instrukcją obsługi, ponieważ środki te pod wpływem opadów atmosferycznych czy innych zmian pogodowych mogą tracić swoje właściwości.

Grupa Tipmedia
--- Materiał partnera ---
Podziel się: